W Polsce niepokojąco wzrasta liczba zachorowań na raka piersi. Do wczesnego wykrycia tego nowotworu, gdy szanse na wyleczenie są duże, niezbędna jest czujność onkologiczna i samoobserwacja.
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Novartis Oncology i Fundacji Onkocafe-Razem Lepiej na potrzeby tegorocznej edycji kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa” wynika, że Polacy uważają, iż wiedzą dużo na temat raka piersi. 85% uczestników sondażu w ogóle oraz 93% kobiet deklaruje, że wie, w jaki sposób diagnozowany jest ten nowotwór. 56% ankietowanych mężczyzn będących w związkach zadeklarowało, że zachęcali swoje partnerki/żony do samobadania piersi. Tymczasem aż co piąta kobieta nie wie, jak przeprowadzić samobadanie piersi. Z powodu pandemii aż jedna czwarta kobiet odwołała albo przełożyła umówione badania, a 13% kobiet w ogóle nie umówiło się na wizyty.
Adrianna Sobol, psychoonkolog z Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej mówi: „Zgodnie z wynikami badań, co czwarty ankietowany mężczyzna będący w związku nie wie, czy partnerka/żona wykonuje samobadania piersi. Jednocześnie ponad połowa badanych deklaruje, ze zachęcali swoje partnerki do samobadania piersi. Ten wynik nie jest zły, ale pokazuje, że wciąż dużo jest do zrobienia. Dlatego nasza kampania skierowana jest nie tylko do kobiet, ale również, albo nawet przede wszystkim, do panów. Oswojenie mężczyzn z rakiem piersi, uświadomienie im, jak mogą pomóc kobiecie w samobadaniu, jak powinni z nią rozmawiać i wesprzeć w procesie diagnozy oraz choroby to kluczowe aspekty naszej kampanii”.
„Umieralność na raka piersi spada w większości państwach Europy, a w Polsce rośnie. Tymczasem z perspektywy medycznej coraz częściej uznajemy raka piersi za chorobę przewlekłą, którą się leczy i z którą można żyć długo, nawet w przypadku przerzutów. Badania przesiewowe i zwiększanie liczby nowotworów piersi wykrywanych wcześnie to klucz w poprawieniu tej przykrej statystyki – podkreśla prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi.
Tak więc, drogie Panie, samobadajcie się regularnie, nie odkładajcie na później badań i wizyty u lekarza, które mogą uratować Wam życie.
Źródło: rynekzdrowia.pl; Zdjęcia: Uwe Grötzner – stock.adobe.com