
Za portalem medexpress.pl przytaczamy obiegowe opinie i stereotypy dotyczące medycznej marihuany oraz zestawiamy je z faktycznym stanem rzeczy. Przeczytaj i sprawdź swoją wiedzę na ten temat i… pozbądź się uprzedzeń.
1. Konopie skutecznie leczą przewlekły ból u osób dorosłych oraz zmniejszają nudności i wymioty występujące w trakcie chemioterapii i po niej.
To prawda. Na całym świecie towarzystwa leczenia bólu uznają i rekomendują użycie konopi medycznych, posiadających klinicznie udowodnioną skuteczność w terapii bólu przewlekłego. Ponadto konopie skutecznie redukują nudności i wymioty, a także okazują się skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania nudności oraz w zapobieganiu mdłościom u chorych onkologicznie w trakcie i po chemioterapii.
2. Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania konopi medycznych.
To prawda. Opracowania naukowe mówiące o szkodliwości marihuany dotyczą marihuany rekreacyjnej. Badanie naukowe zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dotyczące marihuany medycznej wykazało, że 42% pacjentów korzystających z niej odstawia przyjmowane do tej pory leki, a kolejne 38% redukuje ich dawki.
3. Konopi medycznych nie można przedawkować.
To prawda. Konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny i w zasadzie niemożliwe jest ich przedawkowanie. Wynosi on 1000/1, podczas gdy w przypadku opioidów indeks terapeutyczny wynowi 70/1. Indeks terapeutyczny to stosunek dawki leku powodującej objawy zatrucia do dawki skutecznej leczniczo. Im jest większy, tym szerszy jest zakres terapeutyczny leku, co przekłada się na jego wyższe bezpieczeństwo.
4. Konopie medyczne i rekreacyjne to nie ten sam produkt.
To prawda. Konopie medyczne są zwalidowane, czyli ich skład jakościowy i ilościowy jest ściśle określony, a także kontrolowany na każdym etapie produkcji. Konopie medyczne to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowywane w kontrolowanym procesie produkcyjnym.
5. Nie ma skutecznych zamienników dla konopi medycznych.
To prawda. Preparaty opracowane na bazie syntetycznych kannabinoidów mają odmienne działanie i wywołują niepożądane skutki uboczne.
6. Konopie medyczne oddziałują na system endokannabinoidowy.
To prawda. Różne receptory ulegają aktywacji zależnieod tego, jakiego rodzaju konopi używamy. W konopiach medycznych znajduje się około 500 substancji aktywnych, z czego 20% to kannabinoidy. Zawierają one m.in. THC oraz CBD.
7. Marihuana medyczna nie ma właściwości zdrowotnych.
To nieprawda. Podstawą udowodnionego naukowo działania konopi są zawarte w nich fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym.
8. Marihuana medyczna uzależnia.
To nieprawda. Pacjentom nie grozi uzależnienie, jeżeli podczas terapii konopiami objęci są opieką wykwalifikowanego personelu medycznego i stosują konopie zgodnie ze wskazaniami oraz zaleceniami lekarzy.
9. Marihuana medyczna jest w Polsce refundowana.
Niestety, niaprawda. Marihuana medyczna nie jest jeszcze w Polsce refundowana. Kiedy będzie – nie wiadomo.
Źródło: medexpress.pl