Testy molekularne – narzędzie wykrywania raka szyjki macicy

Aż 33 tysięcy kobiet w wieku 30-59 lat przebada bezpłatnie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Celem pilotażu jest porównanie standardowej cytologii z molekularną oceną obecności wirusa HPV wysokiego ryzyka po względem skuteczności wykrywania stanów przedrakowych.

„Cytologia pozostaje standardem badania przesiewowego w kierunku wykrycia stanów przedrakowych raka szyjki macicy. Chcemy jednak sprawdzić nowe narzędzie, które może być jeszcze skuteczniejsze” – mówi dr hab. Andrzej Nowakowski, szef Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie

Informację o pilotażu, który ruszył jesienią ub. roku, przekazano podczas konferencji prasowej „Postępy w profilaktyce nowotworów – stan na 2019 rok i nowe kierunki badań w 2020 roku”, zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP przy udziale portalu Serwis Zdrowie.

W ramach programu pacjentki przydzielane są losowo do jednej z dwóch grup. W pierwszej grupie panie poddawane są standardowej cytologii cienkowarstwowej. W drugie grupie wykonywane jest badanie molekularne umożliwiające wykrycie obecności onkogennego wirusa brodawczaka ludzkiego.

Główną zaletą testów molekularnych jest ich wysoka czułość. Są kraje, w których tradycyjną cytologię zastąpiono właśnie takimi testami, pomimo że są droższe.

Do udziału w programie nadal mogą zgłaszać się ubezpieczone panie w wieku 30-59 lat, które w ostatnich trzech latach nie miały wykonanej cytologii w ramach programu powszechnych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badania są bezpłatne, a więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 22 546 25 77 lub 22 546 31 03. Pilotaż, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia, będzie realizowany do końca 2021 roku.

Przypomnijmy, że w 2017 roku na nowotwory złośliwe zachorowało w Polsce 165 tysięcy osób. KRN zarejestrował w 2017 roku 99,6 tysięcy zgonów z powodu tych chorób. Prawie 1,08 miliona osób żyje z rozpoznaniem nowotworu postawionym w ciągu ostatnich 15 lat.

Źródło: rynekzdrowia.pl, pap.pl; Zdjęcia: Photographee.eu – stock.adobe.com