Zimową porą rozgrzewaj organizm

Zima to czas regeneracji orgnizmu. To, jak zadbasz o niego teraz, wpłynie na to, jak będziesz się czuć przez pozostałą część roku.

Nasza dieta w okresie zimowym powinna być przede wszystkim odżywcza, jak zawsze zróżnicowana i – co bardzo ważne – rozgrzewająca.

Według medycyny chińskiej zima to idealny czas na ciepłe potrawy: wzmacniające domowe rosoły czy gulasze warzywno-mięsne. Spośród mięs za najskuteczniej rozgrzewającą uchodzi w medycynie chińskiej baranina. Rozgrzeją cię również wołowina, kurczak, ryby słodkowodne, krewetki, mięso z indyka. Tradycyjna owsianka to z kolei najbardziej rozgrzewający posiłek oparty na zbożach. Wśród warzyw prym wiedzie za „najgorętsze” uchodzą czosnek i młoda cebula. Wychłodzeniu organizmu zaradzą również papryka, szczypior, fasola, jarmuż, por, cebula, pietruszka, pasternak i produkty o ciemnym zabarwieniu: czarny sezam (prażony), czarna soja, grzyby o ciemniejszym kolorze (podgrzybek, borowik, shitake), orzechy włoskie i kasztany jadalne. Gdy przyjdzie ci ochota na coś słodkiego, sięgnij po „ciepłe” owoce: wiśnie, kokos, suszoną papaję, rodzynki, głóg, liczi, ananasa, maliny, mandarynki. Jeśli sięgasz po cukier, to tylko nieoczyszczony.  Poprawiająca funkcje umysłowe kawa także rozgrzewa, podobnie jak poprawiające nastrój wino – zwłaszcza w postaci grzańca.

Oto zioła i przyprawy, które powinny zawsze gościć zimą w naszej kuchni: czarny pieprz, kurkuma, bazylia, cynamom, gałka muszkatołowa, kardamon, skórki owoców cytrusowych, goździki, nasiona kolendry, koper, świeży i suszony imbir, anyż, chili, wanilia.

Spożywane posiłki powinny być ciepłe. Dzięki temu organizm nie musi zużywać dodatkowej energii na ich ogrzanie przed strawieniem, a narządy wewnętrzne nie wychładzają się i nie są pozbawiane zapasów życiodajnej energii.

Pamiętajmy: spożywając zimą duże ilości szklarniowych pomidorów, ogórków lub tropikalnych owoców powodujemy, że organizm przesyła do ośrodka termoregulacji fałszywy sygnał o konieczności studzenia organizmu – ciało zaczyna wypromieniowywać ciepło zamiast je zatrzymywać. Popularna w naszym kręgu kulturowym czarna herbata także nie jest w tym czasie wskazana – zamieńmy ją na rozgrzewjące herbaty ziołowe lub zieloną herbatę. Intensywne treningi czy dieta odchudzająca również mogą spowodować problemy z termoregulacją i wychłodzenie organizmu, a w konsekwencji osłabienie naturalnej odporności.

Źródło: poradnikzdrowie.pl