Dzisiejsi 65-latkowie mają formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka sprzed trzydziestu lat

Włoscy gerontolodzy i geriatrzy stwierdzili, że dzisiejsi 65-latkowie we Włoszech mają taką kondycję, jak czterdziestolatkowie przed trzydziestoma laty. „Starość zaczyna się po 75 roku życia” – ogłosili, a ich wniosek uznano za „rewolucyjny”.

Włoskie media tak podsumowują wnioski zaprezentowane na trwającym w Rzymie Kongresie Krajowego Stowarzyszenia Gerontologii i Geriatrii: „Od tej chwili populacja Włoch może uznać się za młodszą, gdyż starość zaczyna się po 75 roku życia, czyli później niż się powszechnie uważa”. 

„Dzisiaj 65-latek ma formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka 30 lat temu. Podnosimy poprzeczkę wieku, dostosowując się do poziomu aktualnej oczekiwanej długości życia w krajach wysokorozwiniętych” – powiedział w czasie obrad stowarzyszenia prof. kardiologii Niccolò Marchionni z uniwersytetu we Florencji. Specjalista podkreślił ponadto, że obecnie spora część włoskich obywateli w wieku od 60 do 75 lat pozostaje w doskonałej formie i nie cierpi na żadne schorzenia.

Aktualnie średnia długość życia we Włoszech wynosi 82-83 lata w przypadku mężczyzn i 85 lat w przypadku kobiet. W związku z zaprezentowanymi wnioskami specjaliści geriatrii i derontologii wystosowali apel o dostosowanie obowiązującej koncepcji starości do zmieniającej się sytuacji cywilizacyjnej. 

(Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl)