Eksperci ostrzegają: wzrosną zachorowania na raka prostaty

W najbliższych latach znacząco wzrośnie zachorowalność Polaków na raka prostaty, będącego drugim (po raku płuca) najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Urolog dr Tomasz Szopiński z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego Warszawy przywołuje prognozy, według których w 2025 r. nowotwór ten zostanie zdiagnozowany u ponad 22 tysięcy mężczyzn w Polsce. Dla porównania, w 2015 r. raka prostaty wykryto u około 10 tysięcy mężczyzn.

Do przyczyn wzrostu zachorowań należy przede wszystkim starzenie się polskiego społeczeństwa. Rak prostaty należy do nowotworów rzadko diagnozowanych jest u mężczyzn przed 45 rokiem życia, najczęściej natomiast występuje u panów po sześćdziesiątce, których w naszym kraju przybywa.

„Jeszcze częściej występuje łagodny rozrost prostaty, z jego objawami zmagają się w naszym kraju dwa miliony mężczyzn. Niestety, wielu z nich, pomimo obniżonej jakości życia, nie decyduje się na wizytę u specjalisty” – mówi dr Tomasz Szopiński.

Prosta powiększa się wraz z wiekiem. U mężczyzny trzydziestoletniego ma wielkość i kształt kasztana, a już około 45. roku życia może mieć nawet rozmiar mandarynki. Do symptomów łagodnego przerostu prostaty należy m.in. częstomocz (także w nocy), silne parcia na pęcherz i ból podczas mikcji.

„Oprócz odczuwanych przez mężczyznę trudności w oddawaniu moczu w organizmie zachodzą procesy, których często tragiczne skutki ujawnią się dopiero po wielu latach. Między innymi przez gromadzący się w pęcherzu i zalegający w nerkach mocz, który sprzyja rozwojowi bakterii, a to w konsekwencji prowadzi do zapaleń pęcherza. W kolejnych etapach zastój moczu w pęcherzu może doprowadzić do cofania się moczu do nerek i ich stopniowego uszkadzania” – zaznacza specjalista. Dolegliwości związane z łagodnym przerostem prostaty mogą u mężczyzn po pięćdziesiątce sygnalizować obecność nowotworu, który często rozwija się, nie dając długo, nawet przez kilkanaście lat, żadnych objawów. Towarzyszyć im mogą krwiomocz oraz bóle kostne.

„Najważniejsze jest wczesne wykrycie raka prostaty, kiedy nie ma jeszcze żadnych poważniejszych dolegliwości i największe są szanse na wyleczenie. Dlatego kluczowe znaczenie ma kształtowanie świadomości u mężczyzn w każdym wieku na temat znaczenia badań profilaktycznych” – przekonuje urolog.

(Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl)