Rzucenie palenia poprawia nastrój

Wiadomo już, że zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, w tym onkologicznych, poprawia wygląd i stan płuc. Okazuje się, że zapewnia także poprawę nastroju.

Takie wnioski płyną z przeglądowego badania prowadzonego przez zespół dr Gemmy Taylor z grupy ds. uzależnień i zdrowia psychicznego na Uniwersytecie w Bath, opublikowanego przez „The Cochrane Library”. Naukowcy wykazali w nim, że zmniejszenie objawów lęku i depresji wśród osób, które rzuciły palenie, jest co najmniej takie samo, jak u osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne. Badacze twierdzą też, że relacje społeczne palaczy raczej nie ucierpią, jeśli przestaną oni palić.

„Palacze często wierzą, że papierosy są oparciem, którego potrzebują, kiedy czują się słabo, ale jest dobry powód, by sądzić, że palenie faktycznie powoduje, że czują się gorzej. Codzienny cykl budzenia się z chęcią, aby zapalić, zaspokajanie głodu przez palenie tylko po to, by w ciągu kilku godzin wrócić do chęci na kolejnego papierosa, ma zrozumiały wpływ na samopoczucie ludzi. Ale pokonaj głód, który wielu palaczy odczuwa po rzuceniu palenia, a poczujesz się lepiej” – mówi dr Gemma Taylor.

Badanie przeglądowe, które podsumowuje dane ze 102 badań obserwacyjnych z udziałem prawie 170 000 osób wykazało, że osoby które rzuciły palenie przez co najmniej 6 tygodni doświadczały mniej depresji, lęku i stresu niż osoby, które nadal paliły. Osoby, które rzuciły palenie doświadczały również bardziej pozytywnych uczuć i lepiej się czuły. Rzucenie palenia nie miało wpływu na jakość relacji społecznych między ludźmi, choć niewykluczone jest, że zaprzestanie palenia wiąże się z pewną poprawą w tej sferze życia.

Źródło: zdrowie.pap.pl; Zdjęcia: thodonal – stock.adobe.com