5 objawów raka, które większość ludzi ignoruje

Chorobę nowotworową często zwiastują na pozór niegroźne objawy. Dlatego wiele osób nie traktuje ich wystarczająco poważnie. Oto 5 oznak raka, których nie powinieneś ignorować

  1. Przewlekły kaszel

Kaszel zwykle kojarzy się z przeziębieniem lub infekcją grypopodobną. Rzeczywiście, początkowo nie ma się czym martwić. Jednak każdy, u kogo utrzymuje się uporczywy kaszel, powinien przejść bardziej szczegółowe badania. „W większości przypadków kaszel nie oznacza raka. Ale uporczywy kaszel musi zostać zbadany, aby wykluczyć lub wcześnie zdiagnozować raka płuc” – wyjaśnia Therese Bartholomew z Centrum Zapobiegania Rakowi.

2. Uporczywa zgaga

Zgaga może mieć wiele przyczyn. Należą do nich nadmierny stres lub zbyt tłusta i bogata w cukry dieta. Jeśli objawy pojawiają się sporadycznie, nie ma się czym martwić. Ale ciągła zgaga może wskazywać na raka gardła lub krtani.

3. Swędząca skóra

Niebezpieczeństwo, jakie mogą stwarzać tzw. pieprzyki, jest często bagatelizowane. Tymczasem pieprzyk może rozwinąć się w czerniaka – złośliwy nowotwór skóry. Jakie są tego oznaki? Uporczywe swędzenie lub pieczenie w obszarze znamienia. Jeśli zauważysz takie objawy, koniecznie udaj się do dermatologa.

4. Krew w kale

Krew w kale może pojawiać się z wielu powodów. Większość z nich wskazuje na łagodniejsze schorzenia: do głównych przyczyn obecności krwi w kale należą hemoroidy czy niewielkie pęknięcia w wyściółce okrężnicy lub odbytnicy. Mimo to zachowaj czujnośc onkologiczną. Specjaliści zdecydowanie zalecają coroczne badanie kolonoskopowe od około 50. roku życia.

5. Powiększone węzły chłonne

Utrzymujący się niebolesny obrzęk węzłów chłonnych może wskazywać na chłoniaka – zwłaszcza jeśli ten niebolesny obrzęk utrzymuje się przez długi czas i nie ustępuje samoistnie. Dlatego w takich przypadkach zalecane jest badanie lekarskie.

Pamiętaj: Szanse na wyzdrowienie z choroby nowotworowej można znacznie zwiększyć poprzez regularne badania lekarskie i wczesne rozpoczęcie leczenia.

Źródło: focus.de; Zdjęcia: vegefox.com – stock.adobe.com