Badanie moczu pomoże wykryć guza mózgu

Regularne badanie moczu może pomóc wcześnie wykryć guzy centralnego układu nerwowego, a tym samym zwiększyć szanse na przeżycie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nagoi ustalili, że mikroRNA obecne w moczu stanowi skuteczny marker w diagnostyce guzów mózgu. Skonstruowali urządzenie umożliwiające skuteczniejsze wyizolowanie mikroRNA niż obecnie dostąpne metody.

Wczesne rozpoznanie guza mózgu bywa trudne: badania diagnostyczne (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) wykonuje się najczęściej dopiero po pojawieniu się zaburzeń neurologicznych, takich jak problemy z mową, wzrokiem czy narządem ruchu. Na tym etapie choroby zmiany w centralnym układzie nerwowym są już często zbyt rozległe i trudno usunąć je w całości, co zmniejsza szanse pacjentów na przeżycie. „Proste, niedrogie i dokładne metody wczesnego rozpoznawania są zatem niezwykle potrzebne – piszą autorzy publikacji.

Po porównaniu mikroRNA pobranego z próbek moczu zdrowych osób i pacjentów z guzem mózgu zaobserwowano, że możliwe jest wykrycie dużej liczby cząsteczek nowotworowego mikroRNA w nienaruszonej formie.

Opracowany przez badaczy model pozwolił na zidentyfikowanie z dużą dokładnością pacjentów z nowotworami mózgu bez względu na wielkość guza i stopień złośliwości.

Autorzy badania mają nadzieję, że przyczyni się ono do wczesnego wykrywania agresywnych nowotworów takich jak glejak wielopostaciowy. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „ACS Applied Materials & Interfaces” (DOI: 10.1021/acsami.1c01754).

Źródło: naukawpolsce.pap.pl; Zdjęcia: SciePro – stock.adobe.com