8 najczęstszych objawów raka jelita grubego

Rak jelita grubego, drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce, wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie uleczalny. Poznaj najczęstsze objawy raka jelita grubego.

Na ryzyko zachorowania na ten nowotwór wpływa wiek (częściej występuje po 50. roku życia), skłonności genetyczne i czynniki zależne od nas: dieta, nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej.

Najczęstsze objawy raka jelita grubego

Niestety, we wczesnym stadium rak jelita grubego rozwija się bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy guz rośnie. Dlatego koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj badania diagnostyczne, jeżeli zaobserwujesz:

  1. zaburzenia rytmu wypróżnień – chorzy częściej muszą korzystać z toalety choć nie zmienili diety ani trybu życia
  2. zaparcia
  3. biegunki – szczególnie niepokojące są biegunki z oddawaniem dużej ilości gazów. Gdy utrzymują się przez wiele tygodni, pilnie skontaktuj się z lekarzem
  4. krew w stolcu – obecnie na rynku dostępne są  domowe testy na krew utajoną w kale, które możesz wykonać samodzielnie
  5. zmiana wyglądu stolców – stolce stają się węższe i cieńsze niż zwykle
  6. utrata wagi – chudnięcie pomimo braku zmiany diety czy trybu życia
  7. anemia – na niedokrwistość wskazywać może osłabienie, męczliwość, stany podgorączkowe, nadnierna senność. Może ona wynikać z krwawień spowodowanych rozrastającym się w jelicie guzem
  8. bóle brzucha i nudności – wzdęcia, skurcze jelit, uczucie niepełnego wypróżnienia i dolegliwości bólowe.

Najlepszą formą zapobiegania rakowi jelita grubego wciąż pozostają badania profilaktyczne – w początkowym stadium choroby ten nowotwór nie daje żadnych objawów. Pierwszą kolonoskopię trzeba wykonać po ukończeniu 50. roku życia, a następnie powtarzać badanie co 10 lat. W przypadku zachorowań na raka jelita grubego w rodzinie warto rozpocząć badania już po przekroczeniu czterdziestki i wykonywać je częściej niż raz na 10 lat.

Źródło: S. Stachura, medonet.pl