Rak jelita grubego, drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce, wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie uleczalny. Poznaj najczęstsze objawy raka jelita grubego.
Na ryzyko zachorowania na ten nowotwór wpływa wiek (częściej występuje po 50. roku życia), skłonności genetyczne i czynniki zależne od nas: dieta, nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej.
Najczęstsze objawy raka jelita grubego
Niestety, we wczesnym stadium rak jelita grubego rozwija się bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy guz rośnie. Dlatego koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj badania diagnostyczne, jeżeli zaobserwujesz:
- zaburzenia rytmu wypróżnień – chorzy częściej muszą korzystać z toalety choć nie zmienili diety ani trybu życia
- zaparcia
- biegunki – szczególnie niepokojące są biegunki z oddawaniem dużej ilości gazów. Gdy utrzymują się przez wiele tygodni, pilnie skontaktuj się z lekarzem
- krew w stolcu – obecnie na rynku dostępne są domowe testy na krew utajoną w kale, które możesz wykonać samodzielnie
- zmiana wyglądu stolców – stolce stają się węższe i cieńsze niż zwykle
- utrata wagi – chudnięcie pomimo braku zmiany diety czy trybu życia
- anemia – na niedokrwistość wskazywać może osłabienie, męczliwość, stany podgorączkowe, nadnierna senność. Może ona wynikać z krwawień spowodowanych rozrastającym się w jelicie guzem
- bóle brzucha i nudności – wzdęcia, skurcze jelit, uczucie niepełnego wypróżnienia i dolegliwości bólowe.
Najlepszą formą zapobiegania rakowi jelita grubego wciąż pozostają badania profilaktyczne – w początkowym stadium choroby ten nowotwór nie daje żadnych objawów. Pierwszą kolonoskopię trzeba wykonać po ukończeniu 50. roku życia, a następnie powtarzać badanie co 10 lat. W przypadku zachorowań na raka jelita grubego w rodzinie warto rozpocząć badania już po przekroczeniu czterdziestki i wykonywać je częściej niż raz na 10 lat.
Źródło: S. Stachura, medonet.pl