Rak jelita grubego coraz częstszy u dwudziestolatków

Spośród wszystkich grup wiekowych najwyższy wzrost zachorowań na raka jelita grubego obserwuje się wśród dwudziestolatków. Potwierdzają to wyniki dwóch niezależnych badań, opublikowanych w czasopismach „Gut” oraz „Lancet Gastroenterology & Hepatology”.

Badania dotyczą mieszkańców Europy oraz Kanady, Nowej Zelandii i Australii. Autorami pierwszego są naukowcy z Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie. Poddali oni analizie dane epidemiologiczne z lat 1990-2016 dotyczące ponad 143 milionów osób w wieku 20-49 lat mieszkających w 20 krajach europejskich. 

W przypadku większości badanych krajów rak jelita grubego coraz częściej występuje u ludzi młodych przed 50. rokiem życia. W grupie dwudziestolatków zachorowalność na ten nowotwór zwiększyła się aż trzykrotnie, przy czym najwyższa dynamika wzrostu zachorowań przypada na lata 2004-2016. Co pocieszające, wzrost zachorowań nie przekłada się na razie na zwiększenie się liczby zgonów w tej grupie wiekowej. Analogicznych wyników dostarczyło badanie, które „wzięło pod lupę” mieszkańców Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. 

Zarówno ludzie młodzi, jak i lekarze nie powinni lekceważyć niepokojących objawów, które mogą wskazywać na obecność raka jelita grubego: bóli w podbrzuszu, krwawień z odbytu, spadku masy ciała oraz zmian/problemów z wypróżnianiem. Jeśli zachorowalność wśród ludzi młodych będzie wciąż rosła, należałoby rozważyć rozszerzenie na tę grupę wiekową badań przesiewowych z użyciem kolonoskopii, przynajmniej wobec osób z predyspozycjami genetycznymi i obciążeniami rodzinnymi. 

Eksperci podejrzewają, że przyczyną wzrostu zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi może być niezdrowy styl życia, przede wszystkim niewłaściwa dieta składająca sie z wysokoprzetworzonej, śmieciowej żywności oraz niska aktywność fizyczna i wynikająca z nich otyłość. 

Wśród ludzi przed pięćdziesiątką, także w Polsce, wrasta zachorowalność również na inne nowotwory przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka i przełyku. 

W USA w latach 1995-2013 zachorowalność na nowotwory przewodu pokarmowego, szczególnie raka jelita grubego, wzrosła wśród osób przed 50. rokiem życia o 22%. 

(Źródło: Z. Wojtasiński – pap.pl, rynekzdrowia,pl)