Alarmująca sytuacja w Polsce: prawie zaprzestaliśmy diagnozowania raka płuca

Lekarze alarmują: od wybuchu pandemii niemal przestaliśmy diagnozowć raka płuca. Ich zdaniem powodem jest fakt, że większość oddziałów pulmonologicznych polskich szpitali została przekształcona na oddziały covidowe.

Tymczasem szczególnie w raku płuca wczesna diagnoza decyduje o rokowaniu i długości życia. Wczesnej diagnostyce tego nowotworu służą badania przesiewowe. Według prof. Tadeusza Orłowskiego, kierownika Kliniki Chirurgii w warszawskim Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, program badań przesiewowych w kierunku raka płuca został wprowadzony praktycznie we wszystkich województwach.

„Dzięki zastosowaniu niskodawkowej tomografii komputerowej w badaniach przesiewowych jesteśmy w stanie wykryć chorobę w takim stadium, które daje szansę na pełne wyleczenie” – mówi prof. Orłowski. – „Tymczasem pandemia przyniosła nowe problemy, niemal zaprzestaliśmy diagnozowania raka płuca. Mamy sytuację absolutnie alarmującą. Większość oddziałów pulmonologicznych szpitali została przekształcona na odziały covidowe. Dlatego proponujemy, aby w każdym województwie został wyznaczony jeden ośrodek pulmonologiczno-torakochirurgiczny, do którego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni kierować pacjentów”.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna nie może uniemożliwiać diagnostyki i wpływać na dalsze opóźnienia w diagnostyce i leczeniu chorych. „Każdy pacjent, który wchodzi na ścieżkę diagnostyczną powinien mieć wykonany pełen panel badań patomorfologicznych i molekularnych, jednoczasowo i zgodnie ze standardami postępowania. Diagnostyka powinna być realizowana kompleksowo i z zachowaniem standardów jakościowych, niezależnie od regionu zamieszkania” – podkreśla prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Jej zdaniem fragmentaryczne, etapowe wykonywanie badań prowadzi do „nieuzasadnionej zwłoki czasowej, utraty bezcennego materiału biopsyjnego, i jest zwyczajnie drogie”: „Długa diagnostyka to nieskuteczna diagnostyka. A chorzy na raka płuca nie mają czasu. Bez szybkiej, kompleksowej i kompletnej diagnostyki tracimy szanse na stosowanie innowacyjnych terapii raka płuca”.

Źródło: pap.pl, rynekzdrowia.pl; Zdjęcia: utah778 – stock.adobe.com