Idzie lato: sprawdź znamiona!

Czerniaki to nowotwory o największej dynamice wzrostu zachorowań w Polsce i wysokiej liczbie zgonów, choć są najłatwiejsze w rozpoznaniu. Dowiedz się, jak uniknąć czerniaka i innych nowotworów skóry.

Po pierwsze, sposób na uniknięcie zaawansowanego czerniaka dostępny jest dla każdego: wystarczy przynajmniej raz w roku obejrzeć swoje znamiona u lekarza specjalisty i w międzyczasie obserwować, czy nie pojawiły się nowe.

Gdzie czerniak pojawia się najczęściej? Na skórze, ale może wystąpić także w obrębie ust, nosa i gałki ocznej.

Dlaczego trzeba badać znamiona? Czerniak może być nowym znamieniem na skórze, ale może też powstać z już istniejącego zdrowego znamienia pod wpływem słońca lub promieniowania stosowanego w solariach.

„Zwykły pieprzyk może okazać się czerniakiem rozwijając się w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie nas lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia zmiany przypominającej znamię, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie!” – tłumaczy prof. dr hab. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.

Jak rozpoznać czerniaka? Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE:

A – asymetria

– brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia

C – czerwony, czarny, niejednolity kolor

– duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu

Jeśli twoje znamię ma niektóre z wymienionych cech, nie czekaj i jak najszybciej zgłoś się do lekarza: dermatologa lub chirurga onkologa!

Wczesna diagnoza i wycięcie znamienia daje prawie 100% szans na wyleczenie!

W ramach prowadzonej właśnie kampanii Cała Polska sprawdza znamiona powstały trzy filmy edukacyjne przedstawiające m.in. mechanizm powstawania czerniaka oraz działanie filtrów przeciwsłonecznych, a także gra, dzięki której zapamiętamy, jakie cechy znamion powinny nas zaniepokoić. Materiały te pokazują, jak rozwija się choroba i jak można się przed nią uchronić. Znajdziesz je tutaj:

Gra: https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol/gra-memory

Filmy: https://www.youtube.com/playlist?list=PLe5q_qihiDN2E-goFRYWg3tx4pMlakMAP

Źródło: akademiaczerniaka.pl; Zdjęcia: WavebreakmediaMicro – stock.adobe.com