„Cancer Biology&Medicine” donosi, że naukowcy zamierzają przekształcać komórki glejaka wielopostaciowego w neurony i w ten sposób niszczyć ten nieuleczalny nowotwór.
Przyczyną glejaka wielopostaciowego jest niekontrolowany podział komórek glejowych. W przeciwieństwie do niedzielących się neuronów, dzielą się, przez co są bardziej podatne na zapoczątkowanie procesu nowotworowego. Naukowcy z Pennsylvania State University (USA) oraz Jinan University (Chiny) postanowili wykorzystać tę różnicę i przeprogramowali komórki glejaka w niedzielące się neurony.
„Nasza strategia przeprogramowania zasadniczo różni się od innych terapii przeciwnowotworowych. Naszym celem nie jest zabijanie komórek glejaka, ale zamiana ich w neurony. Dlatego potencjalne skutki uboczne dla normalnych komórek są niewielkie. Nasze badanie pokazuje skuteczne przeprogramowanie komórek glejaka w neurony zarówno in vitro, jak i in vivo, przy użyciu neuronalnych czynników transkrypcyjnych” – tłumaczy główny autor badania prof. Gong Chen.
Przekształcone przez badaczy komórki glejaka wielopostaciowego zaczęły przypominać z wyglądu neurony (miały wewnątrzkomórkowy układ organelli podobny do neuronów) i zaczęły wytwarzać markery specyficzne dla neuronów. Zauważalnie zmniejszyło się ich tempo podziału.
Po badaniach in vitro wykonano badaniet in vivo na myszach, którym przeszczepiono komórki glejaka a następnie wprowadzono retrowirusy wyrażające wspomniane czynniki transkrypcyjne. Zgodnie z oczekiwaniami autorów, komórki glejaka przekształciły się w komórki neuronalne (o czym świadczyła ekspresja neuronalnych biomarkerów), a jednocześnie zwolniły tempo podziału.
„Nasze badanie otwiera nowy kierunek w hamowaniu rozwoju glejaków. Przyszłe badania nad przejściem od gryzoni do naczelnych innych niż ludzie pomogą sprawdzić, czy możemy wykorzystać tę strategię przeprogramowania do leczenia dużych glejaków w mózgach małp. Jeśli to się powiedzie, może zapewnić obiecujące leczenie milionom pacjentów z glejakiem na całym świecie” – podsumowuje prof. G. Chen.
Źródło: rynekzdrowia.pl; Zdjęcia: SciePro – stock.adobe.com