W różnych badaniach wskazywano na związek pomiędzy piciem gorących napojów (któż z nas nie ceni chwil spędzonych z kubkiem parującej herbaty?) a ryzykiem zachorowania na raka przełyku. Dopiero niedawno jednak przeprowadzono badanie uwzględniające obiektywnie mierzoną temperaturę spożywanych napojów.
Rezultaty tego badania, prowadzonego przez okres 4 lat na grupie ponad 50 tysięcy osób w wieku od 40 do 75 lat, zostały opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Cancer”. W trakcie jego trwania odnotowano 317 przypadków zachorowania na raka przełyku. Z badania wynika między innymi, że w porównaniu z piciem mniej niż 0,7 litra herbaty dziennie o temperaturze poniżej 60°C, spożywanie tej samej ilości napoju, ale o wyższej temperaturze, przekraczającej 60°C, wiązało się aż z 90-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na raka przełyku.
„Wiele osób lubi pić herbatę, kawę lub inne gorące napoje. Jednak według naszego raportu picie bardzo gorącej herbaty może zwiększyć ryzyko raka przełyku, dlatego wskazane jest poczekać, aż gorące napoje ostygną przed ich wypiciem” – mówi autor badania dr Farhad Islami z American Cancer Society.
(Źródło: onkonet.pl)