Propolis może działać przeciwnowotworowo

Propolis, nazywany inaczej kitem pszczelim, hamuje w warunkach laboratoryjnych namnażanie się komórek glejaka wielopostaciowego – wykazała w swoich badaniach prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ponieważ u chorych, u których zdiagnozowano ten nowotwór, mediana przeżycia wynosi około 14 miesięcy, i to pomimo najlepszych i najaktualniejszych metod leczenia, badacze wciąż poszukują nowych terapii, które mogłyby poprawić skuteczność leczenia tego nowotworu.

„Ocenialiśmy wpływ naturalnych produktów pszczelich – miodów, pierzgi, mleczka pszczelego oraz propolisu – na linie komórkowe glejaka wielopostaciowego IV stopnia (określone symbolem U87MG)” – powiedziała w wywiadzie dla PAP prof. Maria Borawska z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. Zweryfikowano również działanie tych produktów w połączeniu z temozolomidem, cytostatykiem stosowanym u pacjentów z glejakiem. Grupa badawcza prof. Marii Borawskiej prowadziła badania m.in. na linii komórkowej wyhodowanej z komórek glejaka, pozyskanych w trakcie operacji zabiegu chirurgicznego.

„Spośród badanych produktów pszczelich, ocenionych in vitro, najwyższą aktywność cytotoksyczną oraz hamującą syntezę DNA w komórkach glejaka wielopostaciowego miały: ekstrakt etanolowy z propolisu i naturalne miody pszczele, szczególnie gryczany i wielokwiatowy ciemny” – podsumowuje swoje badania prof. Maria Borawska. Dodatkowo podawanie produktów pszczelich równocześnie z temozolomidem nasilało jego działanie. W badaniach na linii komórkowej pochodzącej od pacjenta z glejakiem mózgu dowiedziono z kolei, że jedynie ekstrakt etanolowy z propolisu hamował powielanie się komórek nowotworowych.

„Rozpoczęliśmy te badania, bo nurtowało mnie pytanie: czy chorzy, którzy sięgają po miody i inne produkty pszczele szkodzą sobie, czy wręcz przeciwnie, pomagają w chemioterapii antynowotworowej? Takich badań wcześniej nie przeprowadzono. […] Oczywiście takie badania nie wystarczą, abyśmy mogli uznać, że te produkty będą mieć działanie przeciwnowotworowe w organizmie człowieka” – wyjaśnia badaczka.

Zespół prof. Borawskiej otrzymał zgodę Komisji Etycznej na gromadzenie danych pochodzących od chorych na glejaka na temat efektów stosowania suplementu „PPE 1400”, stanowiącego certyfikowaną przez UMB pod względem aktywności przeciwnowotworowej (wykazanej na hodowli komórek glejaka wielopostaciowego) oraz zawartości pierwiastków toksycznych mieszaninę ekstraktu z propolisu i miodu pszczelego. „Nasze badania wskazują, że wystarczy zanieczyszczenie produktów pszczelich nadmiarem kadmu czy ołowiu, aby znieść ich efekt przeciwnowotworowy” – zaznacza profesorka. 

Zespół prof. Borawskiej prowadził także badania nt. wpływu na przeżywalność komórek glejaka wielopostaciowego linii U87MG intraktu z dziurawca zwyczajnego w połączeniu z propolisem: „Wyniki badań sugerują, że intrakt z dziurawca zwyczajnego oraz ekstrakt z propolisu ma hamujący wpływ na komórki glejaka wielopostaciowego poprzez działanie cytotoksyczne, hamowanie biosyntezy DNA oraz hamowanie wydzielania enzymów z grupy metaloproteinaz, tj. metaloproteinazy 2 i 9”. Równoczesne stosowanie obu preparatów wzmacnia ich działanie przeciwnowotworowe. Badaczka i jej zespół prowadzą kolejne badania nad zdrowotnymi, również przeciwnowotworowymi właściwościami produktów pszczelich. 

(Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl)