Przełom w diagnostyce nowotworów. Polski tomograf określi stopień złośliwości raka

Naukowcy z Zakładu Fizyki Jądrowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod kierownictwem prof. Pawła Moskala oraz współpracujących lekarzy zaprezentowali nowoczesny tomograf, który może jednocześnie zobrazować ogniska raka w całym ciele oraz określić stopień ich złośliwości bez potrzeby wykonywania biopsji – podaje Dziennik Polski.

Urządzenie – pierwsze i jedyne na świecie –  zostało zaprezentowane 1 października w laboratorium Zakładu Fizyki Jądrowej UJ i już niebawem zostanie oddane do dyspozycji krakowskich diagnostów.

Aparat nazywany J-PET-em lub Jagiellońskim PET-em powstał po dziesięciu latach intensywnych prac na bazie technologii opartej na 17 innowacyjnych rozwiązaniach z różnych dziedzin: biologii, elektroniki, fizyki, medycyny, informatyki, inżynierii materiałowej.

Nowy tomograf jest kilkukrotnie tańszy od obecnie używanych urządzeń tego typu i waży jedynie 50 kg (dla porównania waga szpitalnych tomografów sięga nawet półtorej tony).

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu polimerowych modułów w miejsce drogich i ciężkich modułów kryształowych. Prototyp składa się z 24 modułów, których liczbę można dowolnie zwiększać i zmniejszać, dostosowując wielkość urządzenia do tuszy pacjenta. Aparat jest niezwykle czuły: wykrywa zmiany chorobowe we wczesnym stadium, gdy nie są one jeszcze wyczuwalne lub widoczne.

Źródło: rynekzdrowia.pl, dziennikpolski24.pl