Przeszczepy narządów przyszłością onkologii?

To już drugi przeszczep narządów szyi oraz szpiku kostnego. Lekarze pracujący w Centrum Onkologii w Gliwicach określają jako dobry stan 65-letniego pacjenta, któremu 8 maja przeszczepiono narządy szyi, a 10 dni później – szpik. Informację podano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 lipca.

Pacjentowi, który obecnie przechodzi rehabilitację po przeszczepach, w 2012 roku całkowicie usunięto krtań z powodu zaawansowanego raka tego narządu. Odtąd oddychał przez rurkę tracheostomijną. Przeszczep umożliwia mu normalną jakość życia i znosi ograniczenia związane z przebytą tracheotomią. Ponieważ po przeszczepie tkankowym pacjentowi przeszczepiono również szpik, z czasem zostaną ograniczone lub całkowicie wyeliminowane obciążenia związane z leczeniem immunosupresyjnym, które ma zapobiegać odrzutowi przeszczepu. To już drugi taki kompleksowy zabieg przeprowadzony w Gliwicach (pierwszym pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepów był sześcioletni chłopiec poparzony preparatem do udrażniania rur). Tym razem zoperowana została osoba, która przeszła leczenie onkologiczne. 

„Do tej pory transplantologia omijała ten typ schorzeń zakładając, że ingerencja immunologiczna, a właściwie depresja układu immunologicznego w przebytej chorobie nowotworowej jest przeciwskazaniem do transplantacji narządów zniszczonych przez raka. […] Pierwsza operacja pokazała, że modyfikacja układu immunologicznego jest możliwa, w każdym razie w krótkiej perspektywie nie powoduje żadnych istotnych, niepokojących następstw. W związku z tym odważyliśmy się – i to jest właśnie pionierskość tego drugiego zabiegu – wykonać tego typu przeszczep u pacjenta, który stracił krtań z powodu raka” – te ważne słowa padły z ust prof. Krzysztofa Składowskiego, dyrektora gliwickiego oddziału Centrum Onkologii-Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie. 

(Źródło: rynekzdrowia.pl)