Przesadna higiena miejsc intymnych sprzyja rakowi jajnika?

„Lancet Oncology” donosi o ciekawych badaniach brytyjskich naukowców, z których wynika, że „przyjazne” bakterie wchodzące w skład fizjologicznej flory bakteryjnej dróg rodnych mogą chronić kobiety przed rakiem jajnika.

Badacze z University College London spróbowali odpowiedzieć na pytanie, czy mikrobiom narządów rodnych może wpływać na rozwój raka jajnika. Flora bakteryjna wpływa na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie, może chronić przed chorobami lub im sprzyjać. Weźmy na przykład mikroflorę jelitową (mikrobiom): jej zaburzenia mogą być przyczyną chorób układu pokarmowego, ale również schorzeń autoimmunologicznych czy chorób układu oddechowego. 

Wymazy z pochwy, jakie brytyjscy naukowcy pobrali u 179 kobiet z wykrytym rakiem jajnika, wskazują na to, że na zachorowanie na raka jajnika bardziej narażone są kobiety z niskim poziomem bakterii Lactobacillus, najliczniej reprezentowanych w fizjologicznej florze bakteryjnej kobiecych narządów rodnych. U większości pacjentek rak jajnika związany był z obecnością mutacji genu BRCA1. Jednak w drogach rodnych wszystkich chorych na raka jajnika kobiet poniżej 50. roku życia wykryto małą ilość pałeczek Lactobacillus. Nie jest to oczywiście dowód na to, że „dobre” bakterie ochronią przed rakiem jajnika. Na rozwój tego nowotworu wpływa wiele przyczyn, tylko częściowo poznanych. 

Stwierdzenie ochronnej roli „dobrych” bakterii to jedno, a założnie, że nadmierna higiena miejsc intymnych sprzyja rozwojowi raka jajnika to drugie. Zdaniem brytyjskich naukowców ich odkrycie pokrywa się z wcześniejszymi badaniami. „Wiemy, że kobiety często używające kosmetyków do higieny intymnej także wykazują niższy poziom bakterii [w drogach rodnych]. Co za tym idzie, mogą być bardziej narażone na raka jajnika. Aby to jednak naukowo potwierdzić, konieczne są dalsze badania” – powiedział jeden z badaczy University College London. 

(Źródło: Z. Wojtasiński – PAP, rynekzdrowia.pl)