Rak wątroby częstszy u mężczyzn

Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że adiponektyna, hormon wydzielany przez komórki tłuszczowe, których więcej jest w organizmach kobiet, może zapobiegać powstawaniu w wątrobie komórek nowotworowych.

Badania swoje opublikowali na łamach kwietniowego wydania czasopisma „Journal of Experimental Medicine”. W artykule czytamy m.in.: „Nasze odkrycie wyjaśnia, dlaczego rak wątroby (HCC) jest bardziej powszechny u mężczyzn niż u kobiet. Taka wiedza może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia tej groźnej choroby, która jest czwartą przyczyną zgonów z powodu nowotworów na świecie”.

Mężczyźni są aż dwa razy bardziej narażeni na rozwój HCC niż kobiety, prawdopodobnie właśnie z powodu niższego poziomu adiponektyny – hormonu kontrolującego procesy metaboliczne w organizmie, wydzielanego do krwi przez komórki tłuszczowe.

Dr Guadalupe Sabio z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań Sercowo-Naczyniowych (CNIC) w Madrycie mówi: „Już wcześniej stwierdzono, że stężenie adiponektyny jest wyraźnie wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Jednak rola adiponektyny w rozwoju i ochronie przed HCC nie została nigdy w pełni wyjaśniona, dlatego my postanowiliśmy się tym zająć”.

W badaniach na myszach dr Sabio i jego zespół stwierdzili, że właśnie wyższy poziom adiponektyny w organizmach samic chroni je przed rozwojem raka wątroby. Adiponektyna aktywuje w komórkach wątroby dwa białka – p38α oraz kinazę białkową aktywowaną przez AMP (AMPK), które blokują proliferację komórek nowotworowych i upośledzają wzrost guza.

Hiszpańscy naukowcy wykazali również, że hamowanie wytwarzania testosteronu (aktywującego w komórkach tłuszczowych białko zwane JNK1, które hamuje produkcję adiponektyny) u samców myszy podnosiło poziom adiponektyny w ich organizmach, co przekładało się na znaczne spowolnienie wzrostu guzów nowotworowych.

„Nasze wyniki ujawniają wyraźną korelację pomiędzy hormonami płciowymi, tkanką tłuszczową i komórkami wątroby, wyjaśniając tym samym mechanizm leżący u podstaw różnic w częstości występowania raka wątroby między płciami” – podsumowuje dr Guadalupe Sabio.

Jako ciekawostke podał fakt, że poziom adiponektyny jest obniżony również u osób otyłych. Według badacza adiponektyna wydaje się być bardzo obiecującym lekiem na HCC. 

(Źródło: pap.pl, rynekzdrowia.pl)