Cytologia pomoże w wykryciu raka piersi

  • Post category:Rak piersi

Cytologię wykorzystuje się do wczesnego wykrywania raja szyjki macicy. Badania europejskich naukowców wskazują, że może być ona pomocna w diagnostyce innych nowotworów kobiecych: raka piersi i raka jajnika.

Podczas badania cytologicznego pobierane są komórki z okolicy szyjki macicy. Obecne w nich zmiany mogą świadczyć o wczesnym stadium raka szyjki macicy. Okazuje się jednak, że wykryte zmiany w pobranych komórkach mogą wskazywać również na inne nowotwory kobiece, takie jak rak piersi i rak jajnika. Markerem tych nowotworów mogą być zmiany w tzw. metylacji DNA, czyli procesie przyłączania grup alkilowych (metylowych) do zasad azotowych nukleotydów. Wnioski te wysunięto w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych na 3 tysiącach kobiet pochodzących z 15 krajów europejskich.

Jak twierdzi prof. Martin Widschwendter, główny autor badania opublikowanego w „Nature Communications” i dyrektor European Translational Oncology Prevention and Screening (EUTOPD) Institute, rozszerzona cytologia może wspomagać wczesne wykrywanie raka jajnika i raka piersi. Jest to ważne zwłaszcza w raku jajnika, gdzie nadal nie dysponujemy skutecznymi metodami wczesnej diagnostyki tego nowotworu. Nawet regularne USG dopochwowe i badanie poziomu markera CA-125 nie zawsze umożliwiają wykrycie raka jajnika we wczesnym stadium. O wiele lepiej wygląda sytuacja w raku piersi: badanie USG, mammografia, badanie coraz popularniejszym Brasterem, rezonas magnetyczny (w przypadku podejrzenia nowotworu) pozwalają na wykrycie go na wczesnym etapie.

„To może być dodatkowa metoda badania” – tłumaczy w rozmowie z BBC prof. M. Widschwendter, wyjaśniając, że cytologia w wykrywaniu raka jajników oraz piersi może pełnić taką funkcję, jak nadciśnienie tętnicze krwi umożliwiające określenie narażenia na choroby sercowo-naczyniowe.

Uwaga! Nie ignorujmy często bagatelizowanych dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwijającym się raku jajnika. Zwracajmy uwagę na wzdęcia i bóle w podbrzuszu, uczucie pełności i utratę apetytu, a także częstsze oddawanie moczu. Objawom tym, na ogół kojarzonym z chorobami przewodu pokarmowego, może towarzyszyć zmęczenie, a także utrata masy ciała i dolegliwości jelitowe. Nie wahajmy się wtedy skontaktować z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym w celu wykonania koniecznych badań.

Źródło: termedia.pl; Zdjęcia: Axel Kock – stock.adobe.com