Rak piersi u mężczyzny? Te objawy powinny niepokoić

  • Post category:Rak piersi

Mężczyźni zapadający na raka piersi umierają z jego powodu o około 20% częściej niż kobiety. Dzieje się tak z powodu późnej diagnozy, dlatego warto być wyczulonym na objawy mogące wskazywać na rozwijający się nowotwór.

Dlaczego mężczyźni także chorują na raka piersi?

Dzieje się tak dlatego, że posiadają niewielką ilość tkanki tworzącej gruczoły mlekowe u kobiet. Choć tylko około 1% zachorowań na raka piersi dotyczy mężczyzn, w ich przypadku rokowanie jest zwykle o gorsze.

Objawy raka piersi u mężczyzn

Chorobie towarzyszą zauważalne objawy. Oto najważniejsze z nich:

  • grudka lub zgrubienie w okolicy piersi
  • zmiany na skórze: wgłębienia, zmiana koloru, łuszczenie się.
  • zaczerwienienie, łuszczenie brodawki lub jej wklęśnięcie
  • pojawiająca się wydzielina z brodawki
  • brodawka robi się wklęsła.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących oznak należy skonsultować się z lekarzem.

Czy należę do grupy ryzyka?

Na raka piersi częściej chorują mężczyźni w starszym wieku, zwykle po 60. roku życia. Ryzyko zachorowania podnosi ekspozycja na estrogeny, np. w wyniku niektórych terapii, stosowanych m.in. w leczeniu raka prostaty.

Bardziej narażeni na wystąpienie raka piersi są też mężczyźni, w których rodzinach występował ten nowotwór, a także panowie chorujący na raka prostaty lub jelita grubego. Ryzyko zachorowania na raka piersi podnoszą też m.in. zwłóknienie wątroby lub otyłość, choroby jąder i operacja usunięcia jądra, zaburzające gospodarkę hormonalną, jak również wcześniejsza radioterapia.

Jeśli chodzi o czynniki genetyczne, ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe u mężczyzn z syndromem Klinefertera, którzy mają dodatkowy chromosom X i będących nosicielami mutacji w konkretnych genach (np. BRCA).

Mężczyzni z grup ryzyka (m.in. nosiciele mutacji genetycznych predysponujących do zachorowania) powinni regularnie poddawać się badaniom obrazowym. Umożliwiają one wykrycie raka na wczesnym, bezobjawowym etapie, co daje większe szanse na wyleczenie.

Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl; Zdjęcia: detailblick-foto – stock.adobe.com