Dowiedz się, jak bieganie wpływa na funkcjonowanie twojego mózgu

Naprawde warto wychodzić z domu! Czy wiesz, że już 10 minut biegania może poprawić twoje zdrowie psychiczne dzięki silnej stymulacji kory przedczołowej?

Bieganie stymuluje nasz mózg silniej niż np. jazda na rowerze stacjonarnym, stwierdzili japońscy naukowców. Wyniki ich badań opublikowało czasopismo Nature.

Dlaczego? Bieganie zmusza do pracy mięśnie całego ciała, co może poprawiać zdrowie psychiczne poprzez silną stymulację mózgu. Zaledwie 10 minut biegania powodowało u uczestników badania przeprowadzonego przez Japończyków znaczący wzrost aktywności umysłowej i uczucia przyjemności w porównaniu z grupą kontrolną. Potwierdziły to nie tylko subiektywne odczucia ochotników, ale także pomiary aktywności różnych części mózgu. Uczestnicy badania przeszli przed badaniem specjalne testy na sprawność umysłową i reakcje. Okazało się, że po sesji biegania ich zdolności poznawcze wzrosły.

Naukowcy stwierdzili, że w porównaniu z jazdą na rowerze stacjonarnym bieganie silniej aktywuje korę mózgową w obszarach przedczołowych, które są zaangażowane w regulację nastroju i utrzymywanie aktywności umysłowej. Nawet krótkie sesje treningowe mogą zatem znacznie poprawić funkcjonowanie naszego mózgu i nasz nastrój.

Źródło: tylkomedycyna.pl; Zdjęcia: ivanko80 – stock.adobe.com