Czym jest onkoporadnik? To cykl doskonałych filmów poruszających psychologiczne aspekty choroby nowotworowej dzieci – tworzony specjalnie dla rodziców małych pacjentów onkologicznych przez Fundację Iskierka. Znajdą tu coś dla siebie również chorzy onkologicznie dorośli i ich bliscy.
Pomysł serii filmów na temat problemów, jakie pojawiają się, gdy zaczyna chorować dziecko lub bliska osoba, zrodził się w trakcie spotkań i rozmów z rodzicami dzieci onkologicznych (podopiecznymi Fundacji Iskierka). Oni także współtworzą ten projekt, dzieląc się swoimi doświadczeniami, by pomóc innym rodzicom. Filmy dostarczają odpowiedzi na najczęściej występujące problemy i potrzeby „onkorodziców”.
Poszczególne zagadnienia przedstawiane są w uniwersalnej formie, mogąc stanowić także wsparcie dla dorosłych pacjentów onkologicznych, stających przed wyzwaniem wytłumaczenia zaistniałej sytuacji swoim dzieciom oraz pomoc w towarzyszeniu dzieciom z innymi schorzeniami i chorobami przewlekłymi.
ONKOPORADNIK przeciwdziała też negatywnym następstwom aktualnej sytuacji epidemiologicznej, które niejednokrotnie wiążą się z ograniczonym dostępem do wsparcia psychologicznego.
„Aktualnie zrealizowaliśmy 10 odcinków. Materiał jest ogólnodostępny na kanale Fundacji ISKIERKA w serwisie YouTube. W planach przewidziane są kolejne odcinki (w pierwszej połowie 2021 roku). Aby dostosować każdy odcinek do potrzeb osób niesłyszących oraz mając na względzie ograniczone możliwości odbioru, jakie stwarza oddział szpitalny – filmy dostępne są z polskimi napisami.
Masz pytania? Chciałbyś, abyśmy poruszyli konkretne zagadnienie w kolejnej serii poradnika? Napisz bezpośrednio do Małgosi! kontakt: m.bereza@fundacjaiskierka.pl
Zachęcamy do oglądania i dzielenia się tym materiałem!”
Fundacja Iskierka
Oto tematy poszczególnych „odcinków” ONKOPORADNIKA:
1. Kilka słów o ONKOPORADNIKU. Co było inspiracją do jego powstania i dla kogo jest dedykowany?
2. Jak można zakomunikować dziecku diagnozę? Jak dostosować język do wieku dziecka i jakie znaczenie mają obietnice? Co robić, gdy dziecko nie chce rozmawiać? Poznacie także Ewę – mamę Lenki.
3. Oswajanie dziecka ze szpitalem, procesem leczenia i „niewygodne pytania”, które mogą paść. Oraz kilka podpowiedzi jak wykorzystać zabawki, żeby tłumaczyć dziecku szpitalną rzeczywistość.
4. Chemioterapia, radioterapia, operacja – każdy dorosły zna te słowa, ale jak je wytłumaczyć? To encyklopedia inna, niż dotychczasowe. Taka, w której rysujemy, tworzymy opowieści i używamy metafor. Wszystko po to, żeby łatwiej było zrozumieć.
5. „Rodzina to drużyna” – czyli o konsekwencjach choroby dla zdrowego rodzeństwa. Dowiecie się, dlaczego 15 minut uwagi tylko dla zdrowego dziecka może mieć ogromną wartość. Poznacie też Paulinę, która opowiada jak w ich przypadku przebiegała rozmowa ze zdrową córką.
6. „Czy to normalne, że moje dziecko dziwnie się zachowuje?” W szpitalu obok choroby onkologicznej pojawiają się inne niepokojące zachowania? W tym odcinku jest dużo o emocjach i parę wskazówek, jako można wspierać dziecko, by było jemu (i rodzicom) nieco lżej.
7. „Co zrobić, żeby nie zwariować?” O tym, co przeżywa rodzic lub dorosły opiekun dziecka, kiedy słyszy diagnozę. Paulina opowiada, co dla niej było najbardziej pomocne.
8. Co by było, gdyby okazało się, że z emocjami nie trzeba sobie „radzić” lub że to, jak się poczujesz, zależy od tego, co pomyślisz? Sprawdzisz to w tym odcinku.
9. Ratownik, kapitan, opiekun, towarzysz – to tylko część z ról, które pełnią rodzice. Co zwiększa szansę na utrzymanie formy ratownika przez cały okres leczenia? O tym dowiecie się w tym odcinku. Poznacie też Martę, która leczyła córkę kilka lat.
10. Obciążenie związane z leczeniem to często za dużo na jednego czy dwóch ratowników. Kasia opowiada, jak w ich przypadku wyglądał podział zadań i cała logistyka związana z leczeniem córki.
Źródło: fundacjaiskierka.pl; Zdjęcia: Photographee.eu – stock.adobe.com