Wizualizacja. Wyobraź sobie zdrowie – szybciej wygrasz z chorobą!

Wizualizacja zdrowia to jedna z technik oddziaływania na psychikę, a za jej pośrednictwem na organizm, z powodzeniem stosowana przez chorych onkologicznie. Kluczową rolę odgrywa w niej wyobraźnia – wizualizacja polega na wyobrażaniu sobie różnych rzeczy, w zależności od celu, do jakiego dążymy.

Stosując wizualizację, (na przykład przenosząc się myślami w przyjemne, odprężające miejsca) możemy mentalnie oddzielić się od sytuacji będącej przyczyną naszego stresu. Wizualizacja zdrowia polega również na świadomym wywoływaniu w umyśle obrazu siebie jako osoby zdrowej, „wyobrażaniu” sobie zmian zachodzących w organizmie w trakcie terapii i efektów leczenia. O tej właśnie formie wizualizacji opowiemy tym razem.

Zapraszamy do zapoznania się z formami wizualizacji zdrowia proponowanymi przez Annę Domańską, pacjentkę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie na stronie www.sarcoma.pl.

„Wizualizacje przypominają marzenia na jawie. Wystarczy zamknąć oczy i zacząć tworzyć w głowie różne obrazy, co pomaga zrelaksować się, zasnąć lub zmniejszyć odczuwany niepokój. Biorą w tym udział wszystkie zmysły. […]

  1. Stwórz w wyobraźni obraz nowotworu. Myśl o raku jako o tworze złożonym z bardzo słabych, zdezorientowanych komórek. Pamiętaj, że nasze ciało niszczy komórki rakowe tysiące razy w ciągu życia. Uświadom sobie, że w celu wyzdrowienia potrzebny jest powrót mechanizmów obronnych organizmu do naturalnego, zdrowego stanu.
  2. Jeżeli jesteś teraz w trakcie leczenia, wyobraź sobie, że to leczenie ingeruje w Twoje ciało w zrozumiały dla ciebie sposób. Jeżeli poddawany jesteś terapii radiacyjnej, wyobraź sobie ją jako strumień milionów pocisków energii, uderzających we wszystkie komórki na swej drodze. Zdrowe komórki są w stanie naprawić wyrządzone im szkody, lecz komórki rakowe nie potrafią tego dokonać, bo są słabe. Jeżeli jesteś poddawany chemioterapii, wyobraź sobie, jak lek dostaje się do Twojego organizmu i przenika do krwioobiegu. Przedstaw sobie, że lek ten działa jak trucizna. Zdrowe komórki są silne i inteligentne, zatem nie wchłaniają trucizny tak łatwo. Komórka nowotworowa jest słaba i niewiele trzeba, by ją zabić. Wchłania truciznę i jest usuwana z ciała.
  3. Wyobraź sobie, jak Twoje własne białe krwinki docierają tam, gdzie znajduje się nowotwór, rozpoznają komórki anormalne i niszczą je. Dysponujesz wielką armią białych krwinek. Są silne i agresywne. Są także przebiegłe. Białe krwinki odnoszą zwycięstwo. Komórki nowotworowe nie są żadnym przeciwnikiem.
  4. Wywołaj obraz kurczącego się guza nowotworowego. Zobacz, jak martwe komórki nowotworowe zbierane są przez ciałka krwi i eliminowane z Twego ciała w naturalny sposób.
  5. Zobacz siebie – przybywa Ci energii i apetytu, czujesz się szczęśliwy w otoczeniu kochającej rodziny, a Twój nowotwór się kurczy i w końcu zanika.
  6. Pogratuluj sobie współuczestnictwa w procesie powrotu do zdrowia. Rozluźnij powieki i powróć do zajęć.

Propozycje wizualizacji guza przy radioterapii to topniejący lód (rak), który znika pod wpływem słońca (radioterapia). Z kolei propozycja wizualizacji guza przed operacją to wycinanie chwastu (raka)”.

Źródło: A. Domańska, sarcoma.pl