Karmienie piersią to czysta korzyść nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Między innymi redukuje ono ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika.
Z danych opublikowanych podczas kampanii społecznej „PiersiąZdrowiej” z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią wynika, że u kobiet karmiących piersią przez ponad 13 miesięcy ryzyko rozwoju raka jajnika jest niższe aż o 63%. Po 20 miesiącach laktacji spada ono o kolejne 50%.
Podobnie rzecz ma się w przypadku raka piersi. W grupie kobiet, w rodzinach których nie odnotowano zachorowań na raka piersi, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko wystąpienia tego nowotoworu o 28%.
„Korzystny wpływ karmienia piersią na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi udowodniono naukowo, gdy porównywano grupy kobiet karmiących z takimi, które nigdy nie karmiły” – powiedział dr n. med. Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dr P. Kabata tłumaczy, że karmienie piersią redukuje liczbę cykli miesięcznych, co obniża poziom estrogenów mogących zwiększać ryzyko raka piersi. „Pozytywnym czynnikiem jest też szybsze dojrzewanie komórek nabłonka piersi w czasie laktacji, które zmniejsza szansę na ich przemianę w komórki raka” – dodał specjalista.
Z kolei ginekolog onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i prezydent Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów dr n. med. Kamil Zalewski wyjaśnia, dlaczego karmienie piersią ogranicza ryzyko raka jajnika. Otóż każda owulacja powoduje w pewnym sensie uraz jajnika, a te mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu. W czasie karmienia piersią owulacja nie występuje przez kilka, niekiedy nawet kilkanaście miesięcy, co może chronić jajniki przed rakiem.
Niestety, część kobiet, zwłaszcza tych bardzo młodych, niepotrzebnie rezygnuje z karmienia piersią ze względu na pierwsze nieudane próby, a niekiedy także z powodu trudu dostosowania się do rytmu regularnych karmień narzucanego przez potrzeby dziecka.
Każdego roku rak piersi jest rozpoznawany u 1,5 miliona kobiet na świecie. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy kobiet, z powodu którego rocznie umiera ich około 400 tysięcy. Rak jajnika to w Polsce piąty pod względem liczby zachorowań nowotwór atakujący kobiety.
(Źródło: rynekzdrowia.pl)