Pomóż sobie po przechorowaniu COVID-19

Podobnie jak w innych ciężkich infekcjach, po przechorowaniu COVID-19 nasz organizm potrzebuje czasu i odpowiedniego postępowania, by powrócić do pełnej równowagi. Krajowa Izba Fizjoterapeutów udostępniła przetłumaczony na język polski i dostosowany do naszych realiów informator dla pacjentów pt. Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19.

Informator znaleźć można tutaj: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf

Broszura zawiera m.in. zestawy ćwiczeń dla rekonwalescentów, którym towarzyszą przejrzyste infografiki obrazujące sposób ich wykonania. Ale nie tylko.

Co równie ważne, znajdziemy w niej praktyczne wskazówki dotycące postępowania w razie wystąpienia rozmaitych trudności. Oto przykład: „Osoby, które odbyły leczenie szpitalne często doświadczają uczucia duszności. Utrata sił i spadek kondycji towarzyszące pogorszeniu stanu zdrowia, jak również sama choroba, mogą nasilić występowanie duszności. Brak tchu może wywołać uczucie niepokoju, co dodatkowo pogarsza funkcje oddechowe organizmu. Zachowanie spokoju oraz zapoznanie się z technikami postępowania w przypadku duszności pozwolą złagodzić dolegliwości”. Opisowi towarzyszy instrukcja technik, jakie można zastosować w razie duszności i porada, kiedy wezwać pomoc.

Oto rozdziały informatora:

  • Postępowanie w razie duszności
  • Ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala;
  • Postępowanie w razie problemów z głosem
  • Porady dotyczące przyjmowania płynów, pokarmów oraz przełykania;
  • Postępowanie w razie wystąpienia problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem
  • Radzenie sobie z codziennymi aktywnościami
  • Radzenie sobie ze stresem u wahaniami rozwoju
  • Kiedy skontaktować się z personelem medycznym

Jeśli przechorowałeś COVID-19 i doświadczasz skutków choroby, możesz sobie pomóc, korzystając z tej wartościowej publikacji.

Źródło: zdrowie.pap.pl; Zdjęcia: Photographee.eu – stock.adobe.com