Koronawirus i grypa: grozi nam „twindemia”?

  • Post category:Koronawirus

Liczba zakażeń koronawirusem w wielu krajach Europy rośnie, a specjaliści coraz częściej ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli jesienno-zimowym nałożeniem się zakażeń powodujących COVID-19 oraz grypę sezonową.

Przed czarnym scenariuszem przestrzegała podczas spotkania z dziennikarzami komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides. W wielu krajach UE jest obecnie więcej zakażeń koronawirusem niż w marcu 2020 r. Dobowe przyrosty zachorowań na COVID-19 w krajach Europy Zachodniej liczone są w dziesiątkach tysięcy. Jeśli nic się nie zmieni, wraz z nadejściem grypy sezonowej może rozwinąć się jesienią i zimą „twindemia COVID-19 oraz grypy”.

Opublikowane kilka dni temu badania specjalistów Public Health England potwierdziły, że jednoczesne zakażenie koronawirusem i grypą zwiększa ryzyko powikłań i zgonu. Z obserwacji prowadzonych od stycznia do kwietnia 2020 r., kiedy w Wielkiej Brytanii podobnie jak w innych krajach europejskich rozwijała się pandemia wynika, że hospitalizowani pacjenci z jednoczesną infekcją koronawirusem oraz wirusem grypy umierali ponad dwa razy częściej niż chorzy hospitalizowani wyłącznie z powodu COVID-19. Analizie poddano dane prawie 20 tysięcy pacjentów przyjętych do szpitala z powodu grypy sezonowej oraz koronawirusa.

Reuters podaje, że w Europie każdego roku występuje od 4 do 50 milionów zakażeń grypą sezonową (w zależności od nasilenia epidemii) i od 15 do 70 tysięcy zgonów.

Źródło: Z. Wojtasiński, naukawpolsce.pap.pl