Koronawirus. Wariant Lambda: obecny już w 30 krajach, także w Polsce

  • Post category:Koronawirus

Naukowcy są zdumieni „niezwykłym zestawem mutacji” w wysoce zakaźnym wariancie Lambda koronawirusa, po raz pierwszy wykrytym w Peru w grudniu 2020 r.

Wariant „eksplodował” – uważa naukowiec z Peru, cytowany przez portal gazety „Gulf News”. Kraj ten ma obecnie najwyższy wskaźnik śmiertelności w związku z Covid-19 na świecie. Może to oznaczać, że Lambda jest bardziej zakaźna niż wariant Delta, czyli ma wyższą zdolność do przenoszenia się, silniej wiąże się z receptorami komórek i jest odporna na przeciwciała neutralizujące – podaje „Gulf News”.

Lambda rozprzestrzeniła się w około 30 krajach na całym świecie i według WHO odpowiada za 81% przypadków koronawirusa wykrytych od kwietnia br. w Peru. Do tej pory wariant Lambda został wykryty w próbkach genomu z co najmniej 29 krajów i terytoriów: USA, Kanady, Chile, Peru, Meksyku, Argentyny, Ekwadoru, Kolumbii, Brazylii, Urugwaju, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Polski, Czech, Danii, Holandii, Szwajcarii, Egiptu, Izraela, Turcji, Zimbabwe, Australii, Aruby, Saint Kitts i Nevis oraz Curacao.

Co wyróżnia Lambdę na tle innych wariantów?

Naukowcy stwierdzili istnienie „unikalnego wzoru mutacji” w białku spike wirusa Lambda. To „egzoproteina” na powierzchni wirusa SARS-CoV-2 jest „kluczem” koronawirusa używanym do infekowania ludzkich komórek, szczególnie w płucach – podaje Gulf News.

Prof. Pablo Tsukayama, biolog molekularny z peruwiańskiego Uniwersytetu im. Cayetano Heredii w Limie, poinformował, że Lambda posiada 19 „niesynonimicznych” mutacji, które generują zmiany w sekwencji aminokwasów. Siedem z nich występuje w białku spike, głównym antygenie wirusa. Linia Lambda wirusa SARS-CoV-2 ma potencjał, aby stać się wariantem niepokojącym.

Ekspertów zaintrygowała co najmniej jedna mutacja – zwana L452Q, podobna do mutacji L452R – uważanej za odpowiedzialną za wysoką zakaźność wariantu Delta. Według badań Robertson mutacje L452Q i F490S mapują domenę wiążącą receptor (RBD) białka spike.

Jakie są dowody na wysoką transmisyjność Lambdy? „W grudniu mieliśmy 200 zakażeń Lambdą – powiedział prof. Tsukayama. – Stanowiła ona zaledwie jedną na 200 próbek. Do końca marca br. stanowiła połowę wszystkich próbek pobranych w Limie. Teraz, trzy miesiące później, mamy do czynienia z ponad 80 proc. wszystkich zakażeń w całym kraju. Lambda stała się dominującym wariantem w Peru w bardzo krótkim czasie”.

Nowe badanie oparte na testach próbek pobranych od pracowników służby zdrowia w Chile sugeruje, że wariant Lambda jest bardziej zakaźny niż warianty brytyjski i brazylijski.

Obecnie w Ameryce Środkowej i Południowej dominuje wariany brytyjski, ale wysoki wskaźnik transmisji Lambda może go wkrótce wyprzedzić.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl; Zdjęcia: peterschreiber.media – stock.adobe.com