Każdego dnia ponad 1,2 tysiąca ludzi na świecie dowiaduje się, że maraka trzustki. W Polsce odnotowuje się rocznie około 4 tysiące nowych przypadków tego nowotworu. Przełomowe odkrycie naukowców z Harvardu daje nową nadzieję chorym na raka trzustki.
Początkowo rak trzustki nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawiają się dolegliwości: bóle brzucha, utrata masy ciała, chudnięcie, biegunki, zmęczenie, podwyższona temperatura, anemia. Rzedko są one jednak wiązane z rakiem trzustki, co opóźnia rozpoznanie. Na stronie onkonet.pl prof. dr hab. n. med. Tomasz Jastrzębski przytacza dane, zgodnie z którymi nawet po udanej operacji usunięcia guza pacjenci przeżywają od 12 do 19 miesięcy. Rokowanie nie jest zatem pomyślne.
Czy wkrótce nastąpi przełom w terapii raka trzustki? Naukowcy z Harvard Medical School opublikowali wyniki badania, w którym udowodnili, że obecna w konopi indyjskiej substancja FBL-03G ma „znaczny potencjał terapeutyczny” w leczeniu raka trzustki.
Niszcząco na komórki raka trzustki działająznajdujące się w konopi flawonoidy. Ich wartość terapeutyczna znana jest od dawna, jednak problem stanowił fakt, że lecznicza substancja stanowi zaledwie 0,14% rośliny. Aby pozyskać je do produkcji leków, potrzebne byłyby dziesiątki hektarów upraw. Naukowcy z Harvardu znaleźli jednak na to radę – uzyskali lecznicze flawonoidy w laboratorium i dokładnie je przebadali pod kątem oddziaływania na komórki raka trzustki.
Rezultaty badań okazały się bardzo obiecujące. Flawonoidy niszczą komórki raka trzustki, co więcej, nowy lek niszczy również komórki rakowe tworzące przerzuty w innych organach,mogąc dzięki temu znacząco wydłużyć życie pacjentów z nowotworem trzustki.
Autorzy badania i lekarze pozostający pod wrażeniem oddziaływania nowego leku twierdzą, że odkrycie Amerykanów może zrewolucjonizować terapię raka trzustki. Badania przedkliniczne nowej substancji mają potrwać do końca 2020 roku. Potem możliwe będą badania kliniczne, które otworzą drogę do wdrożenia leku.
Źródło: kobieta.onet.pl