Organizacje pacjenckie i lekarze walczą o dostęp do terapii triflurydyną/typiracylem, refundowanej w 26 krajach Unii Europejskiej, już niemal dwa lata. Teraz lek, pod nazwą Lonsurf, będzie refundowany także w Polsce.
„Refundacja leku stosowanego w raku jelita grubego to już tylko kwestia techniczna. Czekamy na zgodę koncernów farmaceutycznych, żeby wpisać lek do programów lekowych. My jesteśmy na tak […] Myślę, że dla części społeczeństwa, która cierpi na raka jelita grubego, to jest bardzo dobra wiadomość” – zapowiedział tuż przed wyborami, 11 października, minister zdrowia Łukasz Szumowski, mając na myśli preparat Lonsurf, który będzie dostępny w III lub IV linii leczenia chorych na raka jelita grubego. „To kolejny rak, gdzie chcemy, żeby dostęp do najnowocześniejszych leków był na poziomie europejskim. Za chwilę przez Agencję Oceny Technologii Medycznych przechodzą colon cancer units, czyli centra leczenia raka grubego” – powiedział minister.
W maju 2016 r. Komisja Europejska dopuściła do obrotu preparat Lonsurf (triflurydyna/tipiracyl) ze wskazaniem do leczenia dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego (mCRC), wcześniej leczonych chemioterapią fluoropirymidynami, oksaliplatyną i irynotekanem oraz inhibitorami VEGF i inhibitorami EGFR, lub nie kwalifikujących się do tego typu leczenia.
Lonsurf to złożony doustny lek przeciwnowotworowy, który zawiera triflurydynę (FTD, analog nukleozydu o działaniu przeciwnowotworowym, który zostaje włączony bezpośrednio do DNA i wpływa na jego funkcje) i tipiracyl (TPI, reguluje stężenie FTD we krwi). Podwójny mechanizm działania tego leku jest inny od fluoropirymidyn i wspiera utrzymanie skuteczności klinicznej.
Źródło: PAP, rynek.zdrowia.pl; Zdjęcia: © peterschreiber.media / Fotolia