Ważnych danych dostarczyła analiza wykonanej przez naukowców z Northwestern Medicine w USA, ukazująca, że pacjenci z rakiem jelita grubego operowani przez chirurgów o wyższych umiejętnościach technicznych (bardziej doświadczonych) mają lepsze długoterminowe przeżycia. Podstawą oceny zabiegu chirurgicznego były zapisy wideo przebiegu operacji.
Analiza wykazała, że ci pacjenci, u których operacja została przeprowadzona przez wysoko wykwalifikowanego chirurga, mieli o 70% niższe ryzyko zgonu w okresie pięciu lat po zabiegu, w porównaniu do chorych operowanych przez mniej doświadczonego specjalistę.
Główny autor badania Karl Bilimoria, profesor chirurgii w Northwestern University Feinberg School of Medicine pracujący jako chirurg onkolog w Northwestern Medicine następująco skomentował wyniki badania: „To niesamowite. Długookresowy efekt jest ogromny”.
Amerykańska analiza to pierwsze badanie wykazujące, że umiejętności chirurga mają ogromny wpływ na długoterminowe wyniki leczenia raka jelita grubego (choć mówi się o tym od dawna). „W pewnym sensie może się to wydawać oczywiste, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy z rozmiaru tego efektu” – powiedział autor badania. We wcześniejszym badaniu Amerykanów odnotowano o 25% mniej krótkoterminowych powikłań, takich jak nieszczelność zespolenia lub krwawienie, gdy operację raka jelita grubego przeprowadzał wysoko wykwalifikowany i doświadczony chirurg.
Wyniki analizy opublikowano w „JAMA Oncology”.
Źródło: onkonet.pl