Na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” opublikowano badanie, z którego jednoznacznie wynika, że nawet minimalny poziom aktywności fizycznej powoduje natychmiastową poprawę łączności pomiędzy fragmentami mózgu odpowiedzialnymi za powstawanie i przechowywanie śladów pamięciowych.
Badacze z Uniwersytetu w Tsukubie (Japonia) oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA), używając obrazowania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI), dowiedli, że krótkotrwały i delikatny wysiłek fizyczny natychmiast poprawia jakość połączeń pomiędzy zakrętem zębatym hipokampa a strukturami kory mózgowej, regulującymi przetwarzanie informacji pamięciowych. Wykazali oni, że już trwająca 10 minut aktywność fizyczna w postaci łagodnych ćwiczeń fizycznych typu joga, tai chi lub spaceru wystarcza, by polepszyć funkcjonowanie ludzkiej pamięci.
Jeden z autorów badania, prof. Michael Yassa, mówi: „Hipokamp jest niezbędny do tworzenia nowych wspomnień i stanowi jeden z pierwszych regionów mózgu, który ulega degeneracji wraz z wiekiem – zwłaszcza przy chorobie Alzheimera. Poprawa funkcjonowania hipokampa daje nadzieję na poprawę pamięci w codziennych sytuacjach”. Wzrost łączności pomiędzy wspomnianymi strukturami mózgu pozwala przewidywać poprawę zdolności przywoływania zapamiętanych informacji.
W najbliższej przyszłości autorzy badania planują kolejne, mające na celu sprawdzenie, w jaki sposób niewielki wysiłek fizyczny wpływa na funkcje poznawcze osób starszych, szczególnie podatnych na uszkodzenia pamięci.
(Źródło: nauka.pap.pl)