Odpowiednie nawyki żywieniowe połączone z aktywnością fizyczną i unikaniem używek mogą zapobiegać nowotworom i chorobom sercowo-naczyniowym. O wpływie odpowiedniej diety na redukcję ryzyka zachorowania na raka piersi pisali ostatnio na łamach prestiżowego „The American Journal of Clinical Nutrition” naukowcy z Bostonu.
Zespół bostońskich badaczy przeprowadził prospektywne badanie, które objęło aż 50 884 kobiety, w rodzinach których co najmniej jedna z sióstr zachorowała na raka piersi. W momencie rozpoczęcia badania wszystkie jego uczestniczki były zdrowe. Obserwację uczestniczek badania, rekrutowanych w latach 2003-2009, prowadzono przez prawie 8 lat. Kobiety cyklicznie wypełniały kwestionariusz FFQ (food-frequency questionnaire), a pozyskane od nich dane grupowano w zależności od zgodności nawyków żywieniowych z dietami DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), AMED (Alternative Mediterranean Diet) i AHEI-2010 (Alternative Healthy Eating Index–2010). Przypomnijmy, że podstawą wszystkich wymienionych diet jest wysokie spożycie owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasów omega-3.
W trakcie prawie ośmioletniej obserwacji wśród uczestniczek badania zdiagnozowano 1700 przypadków raka piersi. Analiza zgromadzonych danych wskazuje, że kobiety, które przestrzegały w największym stopniu zasad diety DASH miały najniższe ryzyko zachorowania na raka piersi; było ono szczególnie niskie w przypadku raka HER-. Stosowanie zaleceń diet AHEI-2010 oraz AMED nie pociągało za sobą istotnego statystycznie spadku ryzyka zachorowania.
(Źródło: A. Kostecka, termedia.pl)