Nie idź na łatwiznę. Twój mózg uwielbia przeszkody!

Życie współczesnego człowieka coraz częściej ułatwiają różne urządzenia, które coraz częściej pamiętają i planują za nas oraz rozwiązują drobne codziennne problemy. Tymczasem utrudnienia, które tak chętnie z życia eliminujemy, są wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.

Oto, co mówi psycholog Mirosława Huflejt -Łukasik, profesor nadzwyczajny ITP: „Z punktu widzenia psychologii jesteśmy szczęśliwsi, kiedy jesteśmy psychicznie i fizycznie aktywni. Dzięki temu przy pojawieniu się trudności umiemy uruchamiać naszą kreatywność. Stawianie czoła trudnościom nas rozwija. Ich pokonanie sprawia, że uczymy się na błędach i więcej rozumiemy. Jeżeli człowiek poradzi sobie w jakiejś trudnej sytuacji, to odkrywa coś na swój temat i często wzmacnia poczucie własnej wartości, co sprawia, że ma więcej siły do dalszego działania”.

Stawianie sobie przez człowieka celów i wyzwań, w naturalny sposób niosących za sobą różne trudności, stanowi drogę do samospełnienia. Co więcej, pokonanie przeszkody niesie za sobą uczucie przyjemności i satysfakcji. Utrudnienia zatem są ważnym czynnikiem kształtującym naszą osobowość, a także, co nie mniej istotne, wpływają pozytywnie na pracę mózgu.

Różnorakich trudności i przeszkód do pokonania możemy dostarczać sobie sami. I tak rozwiązywanie łamigłówek i zadań matematycznych podtrzymuje naszą aktywność poznawczą i redukuje ryzyko wystąpienia problemów z pamiecią oraz choroby Alzheimera. Pisząc długopisem, tworzymy teksty o wiele bardziej interesujące, skondensowane i wyraziste niż gdy robimy to na komputerze. Prof. Virginia Berninger, psycholog edukacyjny z Uniwersytetu w Waszyngtonie udowodniła, że pisanie odręczne uaktywnia więcej obszarów mózgu niż komputerowe, w tym obszary odpowiedzialne za myślenie i pamięć.

A więc… nie idź na łatwiznę, stawiaj sobie przeszkody:

PISZ RĘCZNIE: nie tylko rozwiniesz kreatywność, ale i lepiej zapamiętasz znaki, słowa, informacje

LICZ W PAMIĘCI: w ten sposób utrzymujesz swój mózg w dobrej kondycji

ROZWIĄZUJ KRZYŻÓWKI, SUDOKU, UKŁADAJ PUZZLE, GRAJ W GRY: to paliwo dla twojego mózgu. Dzięki nim unikniesz kłopotów z pamięcią i zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

UŻYWAJ OBU RĄK: Zmieniaj ręce, kiedy myjesz zęby, czeszesz się lub w trakcie innych codziennych czynności. Spróbuj używać lewej ręki, jeśli jesteś praworęczny lub prawej w przypadku leworęczności. To świetnie stymuluje mózg i zwiększy twoją kreatywność. Możesz też spróbować używać innej części ciała do wykonywania jakiegoś prostego zadania. Aktywuj swoje stopy, szczególnie palce. 

WCHODŹ PO SCHODACH: winda jest dla wygodnickich! Nie zawsze musisz jej używać, podobnie ja samochodu. Już po 10 minutach intensywnego spaceru albo ćwiczeń poprawiają się nasze procesy poznawcze. Ruch pobudza aktywność komórek w naszym mózgu. 

ZRÓB CZASEM COŚ NOWEGO: rutyna to wróg kreatywności. Od czasu do czasu „zaszalej”: wróć do domu inną drogą, pójdź tam, dokąd nie chodziłeś, inaczej spędź wolny czas. Nowych bodźce świetnie wpływają na kondycję psychofizyczną i zapobiegają depresji. Badania wykazują, że stymulowane komórki mózgowe wytwarzają kolejne. 

PODRÓŻUJ: jak najczęściej do nieznanych miejsc, tam musisz być czujny i radzić sobie w nowych sytuacjach. 

BĄDŹ W KONTAKCIE: podtrzymuj relacje rodzinne i znajomości i nawiązuj nowe, wychodź do ludzi. Twój mózg „rozkwitnie”, relacje społeczne zmniejszą ryzyko demencji. 

WYMYŚLAJ NOWE SPOSOBY NA WYKONYWANIE OPANOWANYCH JUŹ CZYNNOŚCI 

A PRZEDE WSZYSTKIM STAWIAJ SOBIE NOWE WYZWANIA: nieważne, czy duże, czy małe. Dla jednych będzie to zdobycie kolejnego górskiego szczytu, dla drugich nauka gotowania czy nowego języka, dla jeszcze innych zmiana pracy. 

Pamiętaj przy tym: sam musisz wyznaczać sobie nowe cele! 

(Źródło: focus.pl)