Towarzyscy seniorzy mniej podatni na demencję

Zaangażowanie społeczne seniorów chroni ich mózg przed demencją – dowodzą badania, które ukazały się w „Journal of Gerontology: Psychological Sciences”.

Naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego w USA przeanalizowali dane oraz przebadali 293 seniorów, których średnia wieku wynosiła 83 lata. Uczestnicy badania dostarczyli badaczom szczegółowych informacji na temat swojego zaangażowania społecznego (m.in. częstotliwości spotkań z rodziną i znajomymi, uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach czy działalności w charakterze wolontariusza).

Badanie mózgu metodą tensora dyfuzji (diffusion tensor imaging, DTI, nowoczesna technika rezonansu magnetycznego) jednoznacznie wykazało, że tych z seniorów, którzy byli w większym stopniu zaangażowani społecznie, cechowała większa integralność istoty szarej w obszarach mózgu związanych z demencją.

„Interakcja z co najmniej jedną osobą aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy, emocje, podejmowanie decyzji i poczucie satysfakcji. Nawet umiarkowane 'dawki’ kontaktu z innymi ludźmi wydają się korzystnie wpływać na mózg” – twierdzą autorzy.

„Dane gromadziliśmy przed pandemią COVID-19, jednak uważamy, że obecnie są one szczególnie ważne. Izolacja społeczna wszystkich seniorów może zwiększyć ich podatność na demencję” – podsumowuje dr Cynthia Felix, autorka badań.

Źródło: zdrowie.pap.pl; Zdjęcia: drubig-photo – stock.adobe.com