Nowa metoda obrazowania: wirtualny guz nowotworowy w 3D

Naukowcy z Cambridge zaprezentowali na stronie internetowej Uniwersytetu w Cambridge innowacyjną metodę obrazowania próbek nowotworów, która umożliwia ich ocenę w trzech wymiarach, co pozwoli uwzględnić w badaniu każdą zmienioną nowotworowo komórkę.

Zespół prof. Grega Hannona z Cancer Research UK Cambridge Institute (CRUK) opracował metodę podczas badań prowadzonych w ramach rekordowo wysokiego grantu w wysokości 20 milionów funtów. Pod względem złożoności projekt ten bywa porównywany do lotu na Marsa. W skład zespołu badawczego, oprócz lekarzy, chemików, biologów, matematyków i ekspertów od wirtualnej rzeczywistości, wchodzą również astronomowie, wyspecjalizowani w analizie skomplikowanych obrazów. 

Do testów urządzenia na żywych liniach komórkowych naukowcy wytypowali raka piersi. Pobrali zbliżony kształtem do sześcianu o boku 1 milimetra fragment tkanki nowotworowej, składający się z około 100 000 komórek. Został on podzielony na cieniutkie skrawki i zabarwiony w celu uwidocznienia poszczególnych składników komórek, a następnie zeskanowany. Później uzyskane obrazy „złożono” i w ten sposób uzyskano trójwymiarowy model guza. 

Dzięki tej nowej, wirtualnej metodzie obrazowania guz nowotworowy będzie mógł być oceniany w dowolnym przekroju i pod dowolnym katem przez specjalistów z różnych ośrodków na całym świecie jednocześnie. Ocenie będzie mogła zostać poddana każda z komórek guza. Możliwy jest nawet wirtualny „lot” w powiększonej tysiące razy próbce w celu przyjrzenia się szczegółom tkanki nowotworowej. Wszystko to pozwoli – o wiele łatwiej i precyzyjniej niż na podstawie dwuwymiarowego obrazu mikroskopowego – ocenić różne właściwości nowotworu, m.in. jego typ i stopień złośliwości oraz rodzaje interakcji pomiędzy poszczególnymi komórkami rakowymi. 

(Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl)