Ruch to nie tylko sprawne mięśnie i stawy. Eksperci WHO przekonują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób: nadciśnienia, choroby wieńcowej, udaru mózgu, cukrzycy, depresji i wielu nowotworów. Korzyści zdrowotnych z ruchu jest jednak jeszcze więcej!
Dostosowana do wieku i kondycji organizmu regularna aktywność ruchowa to jeden z kluczowych elementów profilaktyki zdrowotnej, przeciwdziałający zwłaszcza chorobom cywilizacyjnym i przedwczesnej śmierci. WHO rekomenduje podejmowanie regularnej i adekwatnej do wieku aktywności fizycznej przez całe życie. Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia to recepta na długie i zdrowe życie. Przeciwdziała też depresji, obniżonemu samopoczuciu i znacząco poprawia jakość życia. Jej brak jest natomiast główną przyczyną nawet do 25% zachorowań na raka jelita grubego czy raka piersi, 27% przypadków cukrzycy, a także 30% przypadków choroby niedokrwiennej serca!
Jaka jest optymalna dawka ruchu i jego forma?
Wszystko zależy od wieku i stanu zdrowia. Uniwersalne zalecenia nie są wygórowane. Nie trzeba biegać w maratonach czy też spędzać kilku godzin dziennie na siłowni, aby zapewnić sobie wynikające z ruchu liczne korzyści zdrowotne. Wystarczy umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, taka jak np. codzienne maszerowanie.
Dzieci i młodzież od 5 do 17 lat powinny podejmować aktywność fizyczną (od umiarkowanej do intensywnej) przez co najmniej 60 minut dziennie. Osoby dorosłe powinny podejmować co najmniej 150 minut w tygodniu umiarkowie intensywnej aerobowej aktywności albo 75 minut aerobowej aktywności o dużej intensywności.
Forma ruchu powinna być dostosowana do danej osoby: do jej stanu zdrowia i osobistych preferencji. Jest więc w tej kwestii ogromne pole do popisu. Do wyboru, poza maszerowaniem, mamy m.in.: bieganie, jazdę na rowerze, aerobik, pływanie, taniec, sportowe gry zespołowe, a także pompki, brzuszki, skakanie na skakance albo pracę w ogródku.
Według badań te osoby, które najbardziej konsekwentnie praktykują zdrowy styl życia, są aż o 82% mniej narażone na śmierć z powodu chorób sercowo-naczyniowych i o 65% mniej narażone na śmierć z powodu raka w porównaniu do osób żyjących najbardziej niezdrowo.
Źródło: zdrowie.pap.pl; Zdjęcia: iceteastock – stock.adobe.com
Exercise is Medicine (www.exerciseismedicine.org): „Dla nas wszystkich: młodych i starszych, regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zachowania zdrowia! W porównaniu do zwykłego siedzenia przez większość czasu, umiarkowana intensywność aktywności fizycznej jest związana z lepszym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Regularna aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć uczucie stresu i niepokoju (które wielu z nas może czuć w następstwie pandemii COVID-19). Nie siedź cały dzień! Przykłady: Jeśli oglądasz telewizję, wstań podczas każdej reklamy (lub okresowo) i zrób okrążenie wokół swojego domu lub inne aktywne zajęcie. Zrób pranie, zmyj naczynia lub wyrzuć śmieci. Poczujesz, że coś zrobiłeś już w trakcie jednego programu telewizyjnego!”