Regularna aktywność fizyczna: co zyskujesz?

Ruch to nie tylko sprawne mięśnie i stawy. Eksperci WHO przekonują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób: nadciśnienia, choroby wieńcowej, udaru mózgu, cukrzycy, depresji i wielu nowotworów. Korzyści zdrowotnych z ruchu jest jednak jeszcze więcej!

Przez aktywność fizyczną rozumiemy ruch ciała generowany przy wykorzystaniu mięśni szkieletowych, który wymaga wydatkowania energii (czyli wysiłku) – wykonywany w trakcie ćwiczeń lub innych aktywności ruchowych (w ramach sportu, zabaw i rekreacji, przemieszczania się, pracy zawodowej lub prac domowych). Dostosowana do wieku i kondycji organizmu regularna aktywność ruchowa to jeden z kluczowych elementów profilaktyki zdrowotnej, przeciwdziałający zwłaszcza chorobom cywilizacyjnym i przedwczesnej śmierci. WHO rekomenduje podejmowanie regularnej i adekwatnej do wieku aktywności fizycznej przez całe życie. Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia to recepta na długie i zdrowe życie. Przeciwdziała też depresji, obniżonemu samopoczuciu i znacząco poprawia jakość życia. Jej brak jest natomiast główną przyczyną nawet do 25% zachorowań na raka jelita grubego czy raka piersi, 27% przypadków cukrzycy, a także 30% przypadków choroby niedokrwiennej serca!

Jaka jest optymalna dawka ruchu i jego forma?

Wszystko zależy od wieku i stanu zdrowia. Uniwersalne zalecenia nie są wygórowane. Nie trzeba  biegać w maratonach czy też spędzać kilku godzin dziennie na siłowni, aby zapewnić sobie wynikające z ruchu liczne korzyści zdrowotne. Wystarczy umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, taka jak np. codzienne maszerowanie.

  • Dzieci i młodzież od 5 do 17 lat powinny podejmować aktywność fizyczną (od umiarkowanej do intensywnej) przez co najmniej 60 minut dziennie.
  • Osoby dorosłe powinny podejmować co najmniej 150 minut w tygodniu umiarkowie intensywnej aerobowej aktywności albo 75 minut aerobowej aktywności o dużej intensywności.

Forma ruchu powinna być dostosowana do danej osoby: do jej stanu zdrowia i osobistych preferencji. Jest więc w tej kwestii ogromne pole do popisu. Do wyboru, poza maszerowaniem, mamy m.in.: bieganie, jazdę na rowerze, aerobik, pływanie, taniec, sportowe gry zespołowe, a także pompki, brzuszki, skakanie na skakance albo pracę w ogródku.

Według badań osoby, które najbardziej konsekwentnie praktykują zdrowy styl życia, są aż o 82% mniej narażone na śmierć z powodu chorób sercowo-naczyniowych i o 65% mniej narażone na śmierć z powodu raka w porównaniu do osób żyjących najbardziej niezdrowo.

Źródło: Vik, zdrowie.pap.pl; Zdjęcia: Kzenon – stock.adobe.com