Substancje odżywcze z jaj przyswajamy najlepiej

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusz Trziszka powiedział w rozmowie z PAP, że najlepiej przyswajalne związki odżywcze pochodzą z jaj, zwłaszcza z żółtek.

Jak stwierdził prof. T Trziszka, „jajko jest jednym z najlepszych tworów natury. Znajdują się w nim wszystkie substancje niezbędne do stworzenia życia”, co oznacza, że zawiera ono również substancje pomocne w utrzymywaniu przy życiu.

Nauka powinna wykorzystywać prozdrowotne właściwości jaj w walce z chorobami cywilizacyjnymi i w profilaktyce zdrowotnej. „Nawet tzw. uboczne produkty w przemyśle przetwórstwa jaj, jak skorupy i błony podskorupowe możemy przekształcić w świetne preparaty na przykład w profilaktyce osteoporozy” – wyjaśniał specjalista.

Choć – jak podkreślił prof. Trziszka – skład chemiczny jajka jest genetycznie uwarunkowany, można poddawać go pewnym zmianom poprzez odpowiednie żywienie niosek, „zwłaszcza jeśli chodzi o długołańcuchowe kwasy tłuszczowe czy witaminy z grupy A, E”. W żółtku jajek będą się dzięki temu odkładać dodatkowe związki, zwiększające walory zdrowotne jaj. „To jest bardzo korzystne, bo na przykład kwasy długołańcuchowe wbudowują się we frakcję fosfolipidową, co jest niesłychanie ważne, bo takich fosfolipidów żaden przemysł farmaceutyczny nie jest zdolny wyprodukować. […] Żółtko jest bogate zarówno w proteiny, jak i w lipidy, zwłaszcza fosfolipidy oraz witaminy – wszystkie z wyjątkiem witaminy C”- tłumaczył w rozmowie z PAP badacz, przypominając jednocześnie, że jedzenie jaj jest fizjologicznie uzasadnione oraz że przyswajalność związków odżywczych zawartych w jajach jest w przypadku człowieka najwyższa. „Patrząc wstecz, człowiek od początku jest przystosowany i przygotowany na spożywanie jaj. Z punktu widzenia energetycznego, najbardziej przyswajalne są składniki właśnie z żółtka jaj” – mówił rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o rzekomą szkodliwość cholesterolu, który zawierają jajka, badacz przypomniał, że w rzeczywistości teoria ta została obalona już w latach 50. XX wieku. „Jajo jest relatywnie bogatym w cholesterol surowcem pochodzenia zwierzęcego, zawiera go ok. 200 mg. Trzeba pamiętać, że to jest cholesterol HDL, czyli tzw. dobry cholesterol, który nie wpływa na problemy związane z chorobami serca czy krążeniem. […] Codziennie, żeby przeżyć, musimy wyprodukować około 2-3 gramy cholesterolu. To jest mniej więcej tyle, co w 15 jajach. Gdybyśmy zjedli tyle jaj dziennie, to nie musielibyśmy sami wytwarzać tego cholesterolu, a to on może być naszym zdrowotnym problemem. […] Jeśli mamy problem z cholesterolem, to z własnym, który produkuje nasza wątroba. Natomiast ten z pożywienia – wręcz przeciwnie – może oddziaływać na zmniejszenie produkcji własnej, a więc jest korzystny”.

Warto wiedzieć, że najzdrowsze są jaja jedzone na miękko, gotowane maksymalnie 4-5 minut. 

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)