Suplementacja wit. D wspomaga spadek masy ciała u otyłych dzieci

Powszechnie dostępna w formie suplementów witamina D okazuje się skutecznie walczyć z otyłością u dzieci i chronić je przed groźnymi chorobami w dorosłym życiu.

W czasie 57. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej w Atenach zaprezentowano wyniki badania, które wykazało, że suplementacja witaminą D może być pomocna w leczeniu dzieci z nadwagą i otyłością, wspomagając utratę masy ciała oraz redukując ryzyko rozwoju chorób serca i schorzeń metabolicznych.

Coraz poważniejszym problemem zdrowotnym na całym świecie jest otyłość wśród dzieci i młodzieży, prowadząca do rozwoju poważnych i drogich w leczeniu chorób, przede wszystkim cukrzycy i chorób serca. W ostatnich latach coraz częściej dostrzega się związek niedoborów wit. D ze zwiększonym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej i otyłością.

Autorami badania są naukowcy z University of Athens Medical School. Badacze, pod kierownictwem dr. Christosa Gianniosa i prof. Evangelii Charmandari, poddali 12-miesięcznej obserwacji grupę 232 otyłych dzieci i nastolatków. 117 z nich przydzielono losowo do grupy badanej (przyjmującej wit. D), pozostałym nie zalecono przyjmowania suplementów.

Przed rozpoczęciem badania naukowcy dokonali pomiaru poziomu witaminy D u wszystkich uczestników. Ponadto oznaczyli poziom tkanki tłuszczowej, markery czynności wątroby oraz czynność serca. Badania powtórzono po zakończeniu eksperymentu, czyli po 12 miesiącach. Wykazały one, że dzieci z grupy badanej, które regularnie przyjmowały wit. D, miały znacznie niższy wskaźnik masy ciała, zawartość tkanki tłuszczowej, a także lepsze parametry cholesterolu we krwi.

Prof. Evangelia Charmandari następująco komentuje wyniki badania: „Odkrycie to sugeruje, że prosta suplementacja witaminą D może zmniejszyć ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci, co jest o tyle istotne, że oba te zaburzenia prowadzą do rozwoju poważnych powikłań sercowych i metabolicznych w późniejszym życiu”. Jednocześnie zwraca uwagę, że choć uzyskane wyniki wskazują na użyteczność wit. D można w leczeniu otyłości, to przeprowadzono zbyt mało badań potwierdzających bezpieczeństwo i opisujących długotrwałe skutki suplementacji, szczególnie w przypadkach, gdy nie występują jej niedobory. „Jednak, jeśli twoje dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, radzę skonsultować się z lekarzem i rozważyć zbadanie poziomu witaminy D” – konkluduje badaczka.

(Źródło: PAP)