Regularne spożywanie grzybów wzbogaca dietę o wiele mikroelementów

Powszechnie uważa się grzyby za smaczne, ale niespecjalnie zdrowe danie. Panuje pogląd, że obecna w nich chityna utrudnia przyswajanie zawartych w nich składników odżywczych. Jak bardzo jest mylny, przeczytasz poniżej.

W artykule opublikowanym w Food Science&Nutrition naukowcy z USA dokładnie opisują, jakich składników odżywczych, witamin i pierwiastków śladowych dostarczają organizmowi grzyby. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo.

W badaniu, które objęło około 10 tysięcy osób, wzięły udział zarówno dzieci w wieku od 9 do 18 lat, jak i dorośli od 19. roku życia. Wszystkim uczestnikom badania podawano codziennie 84 gramy grzybów – głównie pieczarek, boczników i borowików.Część grzybów poddawano oddziaływaniu promieniowania ultrafioletowego.

Wnioski z badania zdecydowanie przemawiają za włączeniem grzybów do codziennej diety.  Okazało się, że spożywanie każdego dnia wymienionej wyżej porcji pieczarek, borowików i boczniaków prowadzi do wzrostu poziomu błonnika pokarmowego o 5-6%, miedzi (o 24-32%), fosforu (o 6%), potasu (o 12–14%), selenu (o 13–14%), cynku (o 5–6%), ryboflawiny (o 13–15%), niacyny (o 13–14%), choliny (o 5–6%) u młodzieży i dorosłych, a także żelaza (o 2,3%), tiaminy (o 4%), kwasu foliowego (o 3,6%), witaminy B6 (o 4,6%) tylko u dorosłych.

Podczas jedzenia grzybów wystawionych na działanie światła ultrafioletowego, zaobserwowano u uczestików badania zmniejszenie niedoboru witaminy D średnio o 42% w grupie badanych w wieku 9-18 lat i o ponad 31% w grupie dorosłych. Amerykanie wykazali również, że grzyby stanowią bogate źródło przeciwutleniających związków siarki i niektórych aminokwasów. Spożywanie 84 gramów grzybów dziennie dostarcza 3,5 miligrama glutationu i 2,2 miligrama ergotioneiny, naturalnego przeciwutleniacza chroniącego komórki skóry i łagodzącego podrażnienia.

Ochrona przeciwnowotworowa

U osób lubiących grzyby zaobserwowano w badaniach obniżone ryzyko zachorowania na nowotwory. Dodanie do jadłospisu średnio 18 gram grzybów dziennie obniżało ogólne ryzyko zachorowania aż o 45%. Rezultat ten przypisuje się obecnej w grzybach wspomnianej powyżej ergotioneinie – przeciwutleniaczowi chroniącemu przed stresem oksydacyjnym i obniżającym ryzyko zachorowania na raka. Najsilniejszą korelację spożywania grzybów ze zmniejszonym ryzykiem choroby nowotworowej zaobserwowano w przypadku raka piersi.

Źródła: tylkomedycyna.pl, zdrowie.pap.pl