Polacy nadużywają cukru i tyją: czy będzie podatek cukrowy?

Statystyczny Polak zjadł w 2018 roku ponad 51 kilogramów cukru, którego spożycie w ciągu ostatnich czterech lat wzrosło aż o jedną czwartą.

Według Raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wskutek nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem umiera już 1,4 tysiąca osób rocznie. Do 2025 roku z powodu otyłości liczba chorych na cukrzycę ma wzrosnąć o 941 tysięcy, cierpiących na nadciśnienie – o 349 tysięcy, pacjentów ze zwyrodnieniem stawu kolanowego – o 146 tysięcy. Jak szacuje NFZ, koszty leczenia chorób powstałych wskutek nadmiernej wagi ciała wzrosną w ciągu najbliższych sześciu lat nawet o miliard złotych.

Rząd zadeklarował we wrześniu, że prawdopodobnie wprowadzi specjalny podatek od cukru, który spowodowałby wzrost cen m.in. słodzonych napojów. W ten sposób popyt na niezdrowe produkty miałby się zmniejszyć.

Jak stwierdził w rozmowie z portalem dziennik.pl Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, taki dokument już powstał, jednak zostanie on zaprezentowany rządowi po wyborach.

Podatek cukrowy wprowadziło już 25 krajów. Czy pomoże on w walce z epidemią otyłości wśród Polaków – przekonamy się już wkrótce.

Źródło: rynekzdrowia.pl, zdrowie.dziennik.pl