Ultradźwięki niszczą komórki rakowe

Nowatorska metoda LIPUS (low intensity pulsed ultrasound), opracowana przez naukowców z California Institute of Technology i City of Hope Beckman Research Institute, wykorzystuje do niszczenia komórek nowotworowych ultradźwięki o niskiej intensywności.  

Ultradźwięki w formie termoablacji od lat są z sukcesem wykorzystywane do selektywnego niszczenia tkanek nowotworowych. Skoncentrowana wiązka fal ultradźwiękowych precyzyjnie uderza nawet w głęboko położone guzy poprzez miejscowy wzrost temperatury, prowadzący do zniszczenia tkanki nowotworowej. Niestety, uszkadza również zdrowe tkanki, które znajdą się w obszarze działania ultradźwięków.

LIPUS jest bezpieczniejszą, bo bardziej selektywną opcją terapeutyczną niż obecnie stosowane metody wykorzystujące ultradźwięki. Zmniejszenie intensywności ultradźwięków i dopasowanie częstotliwości do komórek rakowych umożliwia niszczenie komórek kilku różnych typów nowotworów bez uszczerku dla komórek zdrowych.

„Ten projekt pokazuje, że ultradźwięki mogą być stosowane do niszczenia komórek raka w oparciu o ich właściwości mechaniczne (fizyczne). Jest to ważny dowód potwierdzający koncepcję nowego rodzaju terapii przeciwnowotworowej, która nie wymaga ani zidentyfikowania unikalnych markerów molekularnych, ani rozgraniczania tkanki nowotworowej od tkanki zdrowej do przeprowadzenia leczenia” – mówi David Mittelstein, główny autor publikacji poświęconej nowemu zastosowaniu ultradźwięków.

LIPUS bazuje na odkryciu, że ultradźwięki o niskiej intensywności w określonych częstotliwościach powodują uszkodzenia komórek nowotworowych, podczas gdy okoliczne zdrowe tkanki pozostają nietknięte.

Badacze mają nadzieję, że wkrótce nieinwazyjna metoda LIPUS niszcząca komórki nowotworowe za pomocą ultradźwięków znajdzie szerokie zastosowanie w onkologii obok leczenia chirurgicznego, radio- i chemioterapii oraz immunoterapii.

Źródło: onkonet.pl; Zdjęcia: science photo – stock.adobe.com