W czasie pandemii 34% Polaków zmniejszyło aktywność fizyczną, bardzo wielu przytyło

Prawie co trzeci Polak przytył w trakcie pandemii. Podobna liczba naszych rodaków ograniczyła aktywność fizyczną.

Z ogólnopolskiej ankiety na temat najważniejszych czynników ryzyka utraty zdrowia związanych ze stylem życia, którą w październiku 2020 r. przeprowadził Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny wynika, że prawie jedna trzecia (28%) dorosłych Polaków (niemal po równo kobiet i mężczyzn) przybrała w czasie pandemii na wadze. Najczęściej przybierali na wadze mężczyźni w wieku 20-44 lat i kobiety w wieku 45-64 lat.

„Częściej przybierały na wadze osoby lepiej wykształcone. Wzrost masy ciała częściej obserwowano wśród mężczyzn mieszkających w miastach niż na wsi (30% vs 25%) i u kobiet zamieszkałych na wsi (31% vs 28%)” – czytamy w raporcie z ankiety.

Dla porównania – 13% dorosłych Polaków (14% mężczyzn i 12% kobiet) w czasie pandemii schudło. Najczęściej były to osoby poniżej 45 lat. Co ciekawe, spadek masy ciała najczęściej występował u osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

34% mieszkańców naszego kraju zmniejszyło swoją aktywność fizyczną – mężczyźni częściej niż kobiety (39% vs 30%)” – wynika z raportu NIZP-PZH. Ruch ograniczali najczęściej mężczyźni w wieku 45-64 lata i kobiety w wieku 20-44 lata, a czynnikiem sprzyjającym takiemu zachowaniu był niski poziom wykształcenia. „Jednocześnie 18 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet zwiększyło swoją aktywność fizyczną – ich odsetek malał z wiekiem od 26 proc. w kategorii 20-44 lata do 6 proc. w grupie 65 plus” – wynika z badania.

Spadek aktywności fizycznej Polaków w okresie pandemii wynikał z wprowadzanych w tym czasie ograniczeń i restrykcji oraz lęku przed zarażeniem się koronawirusem; wiele osób niechętnie opuszczało dom bez wyraźnej potrzeby. Niestety, ograniczenie aktywności fizycznej w połączeniu z tzw. „zajadaniem stresu” odbiło się negatywnie na wadze wielu z nas.

UWAGA! Eksperci NIZP-PZH szacują, że czynniki ryzyka zdrowotnego związane ze stylem życia (tzw. behawioralne) – w tym m.in. palenie, nadużywanie alkoholu, otyłość i niska aktywność fizyczna – odpowiadają w Polsce średnio za utratę 35,8% lat przeżytych w zdrowiu.

Regularna aktywność fizyczna naprawdę się opłaca!

Źródło: W. Szczepaniak, zdrowie.pap.pl