Wczesne objawy raka płuc – zachowaj czujność!

  • Post category:Rak płuca

Zdarza się, szczególnie we wczesnych stadiach choroby, że rak płuca nie daje żadnych objawów. Guz pierwotny płuc rozwija się zwykle bezobjawowo, co stanowi główny problem związany z jego wczesną diagnostyką. Wykrycie guza we wczesnym stadium zaawansowania umożliwia wykonanie możliwie doszczętnego zabiegu chirurgicznego i usunięcie zmiany, zanim rak rozprzestrzeni się na inne narządy.

Choć objawy raka płuca we wczesnym stadium są z reguły niespecyficzne i charakterystyczne także dla innych, mniej poważnych schorzeń, prezentujemy listę objawów, które powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza:

  • kaszel: najczęstszy z objawów raka płuca (45-75% chorych), u jednej trzeciej pacjentów przebiegający z odkrztuszaniem wydzieliny. Częściej i wcześniej pojawia się w przypadku guzów położonych centralnie w drzewie oskrzelowym (rak płaskonabłonkowy i drobnokomórkowy). Jeśli kaszel trwa dłużej niż 2-3 tygodnie lub zmienił się charakter dotychczas występującego kaszlu, koniecznie poinformuj o tym lekarza
  • duszność i świszczący oddech: duszność to drugi pod względem częstości objaw raka płuc (30-50% chorych). Częsta u palaczy jako skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy. Jeżeli duszność się nasila, poinformuj o tym lekarza, bo jej przyczyną może być rozrost guza, który blokuje światło jednego z oskrzeli albo nowotworowy wysięk opłucnowy uciskający na płuco. Świszczący dźwięk powstający zwykle przy wydychaniu powietrza może być spowodowany zwężeniem przez nowotwór jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy. Objawy te wymagają pilnej konsultacji u lekarza rodzinnego, pulmonologa albo onkologa
  • odkrztuszanie wydzieliny zawierającej krew i i przewlekła chrypka: odkrztuszanie wydzieliny z zawartością krwi u 19-29% chorych na raka płuca stanowi objaw rozwijającej się choroby. Jeśli – u palaczy – chrypka nie ustępuje po 2-3 tygodniach, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu
  • zmęczenie i niekontrolowana utrata wagi: potencjalne objawy raka płuc, są jednak dość częste przy innych schorzeniach lub ekspozycji na niekorzystne czynniki. Ich pojawienie się u palacza lub osoby, która nadużywała nikotyny w przeszłości wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i wykonania RTG klatki piersiowej. U około 50% chorych na raka płuc występuje znaczna utrata masy ciała (powyżej 5 kg)
  • ból w klatce piersiowej lub barkach: potencjalne objawy raka płuc, obecne u 25-50% chorych. Bóle występują wskutek naciekania ściany klatki piersiowej, żeber lub kręgosłupa lub z powodu rozwijania się raka płuca w szczytach tego narządu (guz Pancoasta). Jeśli guz Pancoasta rozwija się w szczycie jednego płuca, uszkadza nerwy przebiegające w rejonie szyi i unerwiające obszar twarzy. U chorych obserwuje się często specyficzne objawy, np. opadanie powieki, zwężenie źrenicy i zanik potliwości po jednej stronie twarzy
  • zespół żyły głównej górnej: przyczyną aż około 90% przypadków jest nowotwór w klatce piersiowej. To niebezpieczny objaw raka płuc – żyła główna górna, z uwagi na swoje położenie, podatna jest na ucisk i zamknięcie jej światła. Objawami raka płuca są w tym przypadku obrzęk twarzy, szyi i kończyn górnych, duszności, kaszel, zaczerwienienie twarzy, problemy z w przełykaniem, chrypka, zawroty i bóle głowy, a także bóle w klatce piersiowej, poszerzenie żył powierzchownych, sinica i wytrzeszcz. ZŻGG leczy się chirurgicznie, radio- i chemioterapią, stosuje się leczenie objawowe. 

Jak wspomniano, zdarza się, że u osób chorych na raka płuca nie występują żadne objawy związane z jego obecnością, pojawiają się natomiast dolegliwości spowodowane przerzutami (najczęściej do węzłów chłonnych, kości, wątroby i mózgu): powiększenie węzłów chłonnych, bóle i złamania kości, żółtaczka lub padaczka.

Pamiętajmy, że każda nawracająca i długotrwała niepokojąca dolegliwość i potencjalne objawy raka płuc, które utrzymują się przez dłuższy czas i mają charakter nawracający wymagają konsultacji lekarskiej i wykonania specjalistycznych badań w ceku wykluczenia choroby nowotworowej lub wykrycia jej w jak najwcześniejszym, lepiej rokującym stadium. 

(Źródło: zwrotnikraka.pl)