Stan psychiczny, pozytywne nastawienie i chęć walki z chorobą stanowią jeden z kluczowyh elementów procesu zdrowienia z choroby nowotworowej. Osoby w dobrej kondycji psychicznej mają większą wiarę w wyleczenie, łatwiej mobilizują się do walki i lepiej znoszą uciążliwe leczenie. Co za tym idzie, częściej zdrowieją, miewają lepsze wyniki i cieszą się wyższą jakością życia.
Bez wiary w wyleczenie nie ma zdrowia. Myślmy zatem nie tylko o naszym bardziej lub mniej chorym ciele, ale także o naszej psychice i emocjach, często traktowanych po macoszemu lub spychanych na odległy plan. W zadbaniu o nie pomóc może poniższy „dekalog”, oparty o zasady Racjonalnej Terapii Zachowania:
- Podejmij świadomą decyzję afirmacji życia.
- Postępuj w zgodzie z samym sobą, nie wbrew sobie.
- Nie wsłuchuj się w opowiadania innych, jeśli czujesz, że te wiadomości ci nie służą.
- Nie buduj w sobie poczucia winy za powstanie choroby, wyciągaj wnioski, co dla ciebie jest korzystne, a co nie.
- Postaraj się zaakceptować nieznane, dając sobie czas, by zrozumieć, że w życiu często nie ma gwarancji.
- Mimo pomocy ze strony personelu medycznego i bliskich staraj się znaleźć osobistą drogę radzenia sobie z problemami.
- Znajdź w sobie miejsce na uśmiech i przyjemności, na które może dawno nie miałeś czasu.
- Realizuj postawę miłości wobec ludzi.
- Zdobywaj dystans wobec własnej osoby, bólu i cierpienia.
- Dziel się swoimi emocjami – wcale nie musisz być zawsze dzielny, masz prawo do okazywania strachu, niepewności, złości.
Im wyższy optymizm, tym większa mobilizacja do zwalczania choroby i większa wiara w powodzenie terapii. Takim nastawieniem korzystniej wpływamy na układ immunologiczny. Dodawanie sobie otuchy i wsparcie otoczenia mobilizują procesy zdrowienia, podczas gdy depresja, przewlekły smutek, myśli i zachowania autodestrukcyjne wywierają niekorzystny wpływ nie tylko na psychikę, ale i na ciało.
(Źródło: jestemprzytobie.pl)