Wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa stosowania e-papierosów przybywa. Ze względu na ich krótką obecność na rynku trudno przewidzieć ich długofalowe oddziaływanie na organizm. Prowadzone są kolejne badania mające na celu zweryfikowanie wpływu na zdrowie wdychanego aerozolu z e-papierosów.
Czasopismo „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology” opublikowało około rok temu rezultaty prac grupy badaczy, którzy dokonali systematycznego przeglądu badań na temat wpływu e-papierosów na układ oddechowy. Naukowcy wzięli pod uwagę zarówno badania z udziałem ludzi, jak i te prowadzone na liniach komórkowych i zwierzętach. W konkluzji badacze stwierdzili: „Podsumowując, rośnie liczba dowodów z badań in vitro, na modelach zwierzęcych i na ludziach, które sugerują, że używanie e-papierosów ma istotnie toksyczny wpływ na układ oddechowy”.
Niedawno to samo czasopismo opublikowało wyniki greckiego badania na myszach, które dowodzi, że wdychanie substancji zawartych w aerozolu e-papierosów, przede wszystkim odorantów, zaburza czynność płuc i wywołuje w ich obrębie stany zapalne. Już wcześniej dwa inne badania dotyczące wpływu e-papierosów na ludzki układ oddechowy wykazały, że „palacze” e-papierosów są bardziej podatni na stany zapalne płuc i oskrzeli, niezależnie od tego, czy wcześniej palili tradycyjne papierosy, czy nie.
Nie da się zaprzeczyć, że nie tylko palenie „tradycyjnych” papierosów, ale również stosowanie e-papierosów szkodzi płucom. Dotychczasowe badania wskazują przede wszystkim na wysoką szkodliwość substancji zapachowych, dodawanych do prawie wszystkich liquidów stosowanych w e-papierosach.
(Źródło: J. Wojteczek, zdrowie.pap.pl)