Co nas przedwcześnie zabija?

Żyjemy krócej niż mieszkańcy Zachodniej Europy. Średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 74 lata, zaś statystyczny Europejczyk żyje o 4,6 lat dłużej. Z kolei Polki żyją średnio 81,8 lat, natomiast Europejki – dłużej o 1,9 roku. Jak mają się do tego słowa badającego trendy epidemiologiczne prof. Bogdana Wojtyniaka z NIZP-PZH, że każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat? Przeciętna długość życia to główny wyznacznik stanu zdrowia społeczeństwa i przekłada się na jakość życia społeczno-gospodarczego całego kraju. 

Najnowszy raport Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, opublikowany przez NIZP-PZH, nie pozostawia złudzeń: „W decydującym stopniu za krótsze życie polskich mężczyzn odpowiada większa niż w innych krajach ich umieralność w wieku aktywności zawodowej, tzn. 25-64 lata, a przede wszystkim w wieku 45-64 lata, która odpowiada w około 45% za ich krótsze życie”. Natomiast dużo bardziej narażone na zgon niż Europejki są Polki powyżej 65. roku życia. „Trzeba jednak pamiętać, że w każdym przedziale wiekowym umiera przedwcześnie więcej mężczyzn niż kobiet” – podkreśla prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH.

Choć równie ważne jak długość życia jest jak najdłuższe zachowanie dobrego stanu zdrowia, niewielu Polaków wkracza w jesień życia w dobrym kondycji zdrowotnej. 

Choroby najczęściej powodujące przedwczesną śmierć 

Główną przyczną zgonu kobiet przed 75. rokiem życia są nowotwory złośliwe (40% przedwczesnych zgonów), m.in. rak piersi oraz płuca, tchawicy i oskrzeli, kolejną przycyznę stanowią choroby układu krążenia. Mężczyźni umierają przedwcześnie głównie z powodu chorób układu krążenia, następnie nowotworów złośliwych (przede wszystkim układu oddechowego). 

Jednak to choroba niedokrwienna serca jest zdecydowanie pierwszą przyczyną ogółu utraconych lat życia w zdrowiu, zarówno z powodu niesprawności, jak i przedwczesnego zgonu. 

Pamiętajmy, że często możemy uniknąć tych chorób lub mogą one zostać zdiagnozowane we wczesnym stadium, umożliwiającym wyleczenie. 

Oto, co jesteśmy w stanie zrobić, by jak najdłużej zachować dobre zdrowie: 

  • nie palić tytoniu
  • wprowadzić zbilansowaną dietę dostosowaną do wieku
  • dbać o prawidłową masę ciała
  • podejmować aktywność fizyczną
  • nie zapominać o regularnym badaniu krwi i moczu, pomiarze ciśnienia tętniczego oraz udziale w badaniach przesiewowych w kierunku diagnostyki nowotworów (np. kolonoskopia)
  • unikać upadków i urazów, zwłaszcza kręgosłupa
  • umiejętnie radzić sobie ze stresem i dbać o odpoczynek. 

Specjaliści podkreślają, że większość chorób, które dopadają nas przed osiągnięciem starości, „zawdzięczamy” sobie sami. Myślmy o swoim zdrowiu również wtedy, gdy nic nam jeszcze nie dolega. 

(Źródło: Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl)