Zanieczyszczenie powietrza powoduje raka płuc u niepalących

Na raka płuca najczęściej zapadają palący papierosy. Ostatnio jednak się to zmienia: coraz częściej chorują osoby, które nigdy nie paliły, a także ludzie młodzi, przed czterdziestym, a nawet trzydziestym rokiem życia. Przyczyna? Zanieczyszczone powietrze.

„Ostatnio wydaje się, że istotny wpływ na zapadalność na raka płuca ma zanieczyszczenie środowiska. Chorują bowiem osoby, które niemal wyczynowo uprawiają sport, ćwiczą intensywnie przez cały rok, biegają w maratonach” – alarmuje prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Na raka płuca zwykle zapadają osoby starsze powyżej 60. roku życia i w wieku średnim. Coraz częściej na oddziały onkologii trafiają jednak młodsi pacjenci. „Coraz częściej trafiają do mojej kliniki ludzie młodzi, 30-40-letni. Niepokojące jest to, że wśród nich jest coraz więcej młodych kobiet. Mój najmłodszy pacjent z rozpoznanym rakiem płuca miał zaledwie 24 lata. Trafił do kliniki z zaawansowanym nowotworem, gdy choroba była na etapie nieuleczalnym. Okazało się, że zaczął palić papierosy już w drugiej klasie szkoły podstawowej. Miał zatem kilkanaście lat palenia za sobą” – wyjaśnia prof. Ramlau.

Specjalista przyznaje, że objawy raka płuca niejednokrotnie są przez lekarzy rodzinnych lekceważone, wskutek czego nowotwór ten najczęściej wykrywany jest w stadium zaawansowanym: „Rzadko trafiają do nas pacjenci we wczesnej fazie rozwoju raka płuca, ale u nich nowotwór został wykryty przypadkowo, np. podczas badań okresowych albo kompletowaniu dokumentów przed wyjazdem do sanatorium”. Jedyne badanie rzeczywiście umożliwiające wykrycie raka płuca we wczesnym stadium to niskodawkowa tomografia komputerowa. Tymczasem w Polsce programy badań przesiewowych pozwalających wcześnie wykryć raka płuca mają niewielki zasięg i są nisko dotowane.

Źródło: rynekzdrowia.pl